Jako Papağanı İçin Zararlı Yiyecekler

Jako Papağanı İçin Zararlı Yiyecekler

Konuşma ve taklit yetenekleri güçlü ve oldukça zeki olan Jako papağanı için zararlı yiyecekler nelerdir?

Jako Papağanı İçin Zararlı Yiyecekler

Dünyada Principe Adaları, Bioko ve Fildişi Sahillerinin güney doğusundan batı Kenya’ya kadar olan alanda yaşayan Jako papağanları, Afrika Gri Papağanı olarak da bilinmektedir. Konuşma ve taklit yetenekleri oldukça güçlü olan ve çok zeki bir papağan türü olan Jako papağanları, doğal yaşamlarında meyve ağaçlarının meyveleriyle ve tohumlarıyla beslenmektedir.

Evlerde beslenen Jako papağanları ise genellikle ayçekirdeği ve çeşitli tohumlarla beslenmektedir. Jako papağanlarının sağlıklı gelişimleri için ek gıdalarla ihtiyaç duyabilecekleri vitamin ve mineral desteğini sağlamak önemlidir. Fıstık, tuzsuz ayçekirdeği, yulaf, ceviz, badem, mısır, elma, armut, şeftali, portakal ve muz gibi oldukça çeşitli besinleri tüketen Jako papağanları için zararlı yiyecekler de bulunmaktadır.

Jako papağanlarının zarar görebileceği yiyecekleri bilmek, onların sağlığının bozulmaması için çok önemlidir. Bu yiyecekler papağanın sağlığını bozabileceği gibi ölümüne dahi neden olabilmektedir.

  • Tuzlu ve şekerli yiyecekler
  • Çikolata ve kakaolu yiyecekler
  • Çay, kahve gibi kafeinli içecekler
  • Kola, gazoz gibi asitli içecekler
  • Avokado
  • Aşırı tuzlu ve yağlı yiyecekler
  • Baharatlı yiyecekler

bu listede yer alan yiyecekler papağanın sindirim sistemine ve diğer organlarına zarar verebilmektedir. Bu tip gıdalar yerine onların sevdiği ve metabolizmaları için faydalı olan yiyecekleri tercih etmek daha doğru olacaktır.

Jako Papağanı İçin Yararlı Yiyecekler  listesinde yer alan yararlı yiyecekleri not alarak papağanlarınıza bu gıdalarla beslenme programı uygulayabilirsiniz. Papağanlar meraklı canlılar olduklarından, yukarıdaki zararlı yiyecekler listesinde yer alan yiyecekleri tüketmek isteyebilirler. Ama bu durum o yiyeceklerin getireceği zararları azaltmaz. Bu nedenle bu konuda hassas davranmanız, Jako papağanlarınızın sağlığı ve mutluluğu için önemli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir