Kanarya Cinsiyet Ayrımı

Kanarya Cinsiyet Ayrımı

Evcil hayvanlar arasında popüler olan kanaryaların cinsiyetini tespit etmek zordur. Bu yazımızda kanarya cinsiyet ayrımı konusunu anlatacağız.

Kanarya Cinsiyet Ayrımı

Pek çok farklı türü bulunan kanaryalar Yorkshire, Border, Gloster, Harz Roller, Lancashire, Lizard, Malinua, Norwich, Fife Fancy ve Japon Hoso gibi türlere ayrılmaktadır. Her biri fiziksel görünüşlerine ve ötüşlerine göre sınıflandırılan kanaryaların cinsiyet tespiti için deneyimli olmak gerekmektedir.

Kanarya cinsiyet ayrımı yapmak için kanaryanın en az 6 aylık olması gerekmektedir. Daha küçük kanaryalarda cinsiyet tespiti yapmak hatalı ve zor olacaktır.

Üreme dönemlerinde kanaryaların cinsiyet ayrımını yapmak normale göre daha kolay olmaktadır. Erkek kanaryaların anüse yakın kısmında kloak bölümü daha uzun ve çıkıntılı görünürken, dişi kanaryalarda ise daha düz ve yuvarlak görünmektedir. Bu tespiti yaparken kanaryaların üreme dönemlerinde olmaları gerekmektedir. Bu da genellikle ilkbahar ve yaz aylarında yapılabilir.

Kanaryaların sesleri ve ötüşleri de cinsiyet ayrımı yapmakta kullanılan yöntemlerden biridir. Erkek kanaryalar doğaları gereği, dişisini etkilemek için daha yüksek sesli ve melodik şekilde şarkılar söylemektedirler. Elbette %100 doğruluk payı yoktur, bazen bu konuda yetenekli dişiler de karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle üreme dönemlerinde kanaryalarınızı takip ederek melodik ve yüksek sesli ötüşlerini yakalamaya çalışabilirsiniz. Tecrübeli kanarya yetiştiricileri ilkbaharda kanaryanın kafesini doğrudan açık hava ve güneş ışığına maruz bırakarak erkek kuşun ötmeye başlayacağını öne sürmektedirler.

Kanaryaların erkeği ve dişisi birbirine çok benzemektedir. Bu nedenle cinsiyet ayrımı yaparken ince detayları bilmek gerekmektedir. Kanaryaların tüy renkleri de bu ipuçları arasında yer alır. Erkek kanaryaların tüyleri dişisine göre daha canlı ve parlak görünmektedir. Kanaryanın beslenmesi ve sağlığı da bu durumu etkilese de cinsiyet ayrımı için kullanılan ve kesin olmayan sonuçlar içeren yöntemlerden diyebiliriz.

Dişi kanaryalar doğaları gereği yuva yapmaya meraklıdır ve eğer malzeme varsa bunları toplayarak yuvalarına taşımaya çalışacaktır. Bu davranışı fark ettiyseniz kuşun dişi olduğunu anlayabilirsiniz.

Kanaryaların cinsiyet ayrımını yapmak bilgi ve tecrübe gerektirmektedir. Eğer kesin emin olmak istiyorsanız, uzman bir veterinere başvurarak kan testi ile ve ultrason ile net sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kanaryalar Ne Yer?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir