Kanarya için Zararlı Yiyecekler

Kanarya için Zararlı Yiyecekler

Kanaryaların sağlıklı gelişimi için doğal yaşamlarına uygun beslenme uygulamak gerekmektedir. Bu içerikte kanarya için zararlı yiyecekler nelerdir? inceleyeceğiz.

Kanarya İçin Zararlı Yiyecekler

Kanaryalar doğal yaşamlarında ihtiyaç duydukları besinleri doğadan kendileri edinebilmektedir. Ancak evcil kanaryalar için bu desteği kanarya sahipleri sağlamalıdır. Uygun yiyecekleri onlara sunarak sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olabilirsiniz. Ancak bazı yiyecekler her kuşta olduğu gibi kanaryalar için de zararlı olabilmektedir. Pek çok sağlık sorununa yol açabilen bu yiyecekler ölümle bile sonuçlandığından bu konuya özen göstermek gerekir. Kanarya için zararlı yiyecekler şunlardır;

Çikolata ve Kakaolu Yiyecekler: Çikolata ve kakaolu ürünlerde bulunan teobromin maddesi kanaryalar için toksik etki yaratabilmektedir. Bundan dolayı kanaryalar sindirim problemleri yaşayacağından kanaryalara asla vermemeniz gerekir.

Tuzlu Yiyecekler: Tuzlu yiyecekler kanaryaların vücudundaki su dengesini bozup, böbreklerine zarar verebilir. Bu nedenle işlenmiş ve tuzlu yiyecekleri kanaryalara asla vermemelisiniz.

Şekerli ve Yağlı Yiyecekler: Kanaryaların sindirim sistemi problemleri yaşamalarına neden olan şekerli ve yağlı yiyecekler, aynı zamanda onların aşırı kilo ve obezite sorunlarına da neden olmaktadır.

Avokado: Kanaryalar için çok tehlikelidir. İçerdiği toksinlerden dolayı kanaryaların sindirim sistemine zarar vererek ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Soğan ve Sarımsak: Allium türü bitkilerden olan soğan ve sarımsak, kanaryaların hücrelerinin parçalanmasına neden olabildiğinden tüketmeleri çok sakıncalıdır.

Kanaryalar için zararlı yiyecekler listesinde bulunan yiyecekler yerine kanaryalar için yararlı yiyecekler verebilirsiniz. Taze ve iyi meyve-sebzeler, haşlanmış yumurta ve çeşitli kaliteli tohumları ölçüyü aşmamak kaydıyla düzenli olarak verdiğinizde sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir