Kanarya Türleri

Kanarya Türleri

Güzel ötüşleriyle bilinen ve evcilleştirilebilen küçük bir kuş türü olan kanarya türleri nelerdir? konusunu inceliyoruz.

Kanarya Türleri

Oldukça sevimli görünen evcil kuşlar arasında yer alan kanarya, adını Kanarya Adaları’ndan almaktadır. Sıcak bölgelerde yaşayan bu kuşlar evlerde beslenen popüler kuşlar arasında yer alsa da muhabbet kuşları ve papağanlar kadar cana yakın değillerdir. Pek çok türü bulunan kanaryaların bu türleri de renk, ötüşü ve fiziksel özelliklerine göre belirlenmiştir.

Gloster Kanaryası

Gloster Kanaryası

1919-1920 yıllarında İngiltere’nin Gloucestershire kentinde üretilmeye başlanan ve yaygınlaşan Gloster Fancy’nin iki türü bulunmaktadır. Tepeli olanlarına Corona, tepesiz olanlarına ise Concord adı verilen bu kanaryaların kabarık tüyleri ve tombul bir vücudu bulunur. Yaşam süreleri 10 yıl olan ve sarı renk tonlarında olan Gloster türünün 12 cm’e kadar ulaşabilmektedr.

Yorkshire Kanaryası

Yorkshire Kanaryası

İngiltere’de 19. yy’da keşfedilen ve üretilmeye başlanan Yorkshire kanaryaları, uzun bacaklara ve ince gövdeye sahiptir. Mükemmel sesleri ve ötüşleriyle bilinen Yorkshire kanaryalarının boyu 18 cm’e kadar ulaşabilir ve ortalama ömrü 10 yıldır.

Norwich Kanaryası

Norwich Kanaryası

Yine İngiltere kökenli kanaryalardan biri olan Norwich kanaryası da 19. yy’da keşfedilmiş ve üretilmeye başlanmıştır. Baş kısımlarında gözlerini örten bir şapkaları bulunan ve boyları ortalama 16 cm olan bu kanaryalar fazla hareketli olmamalarıyla bilinir ve tombul bir gövdeye sahiptir.

Malinua Kanaryası

Belçika Bülbülü adıyla da bilinen güzel ötüşleriyle tanınan Malinua kanaryalarının kökeni 17. yy’a kadar dayanmaktadır. Güzel görünümleri ve büyülü sesleriyle oldukça popüler olan bu kanaryalar aynı zamanda oldukça neşelidir. Renkleri ise sarı, beyaz ve turuncu olarak bilinir.

Canary Tumbler (Taklacı Kanarya)

Taklacı kanarya olarak bilinen, ötüşüyle büyüleyici olan Canary Tumbler’in kökeni 17. yy’da Almanya’da ortaya çıkmıştır. Takla atmalarıyla ünlü olan bu kanaryalar aynı zamanda oldukça neşeli ve hareketlidirler. Çok kolay eğitilebilen bu kanaryaların ortalama ömrü 10 yıl olup, boyları ortalama 12 cm’dir.

Lancashire Kanaryası

Diğer kanarya türlerine göre daha iri olan Lancashire kanaryalarının boyları 22-23 cm’e kadar ulaşabilmektedir. Sarı ve beyaz renklerden oluşan bu kuşların baş kısmında da şapkaları bulunur ve gözlerinin yarısına kadar inmektedir. Ortalama ömürleri 12 yıldır.

Harz Roller Kanaryası

Harz Roller Kanaryası

Almanya’da keşfedilen ve güzel sesleriyle ünlenen Harz Roller kanaryaları, her ne kadar sesleriyle ünlü olsalar da çok fazla ötmemektedir. Öttükleri zaman da kısık bir ses duyulan bu kanarya türünün en belirgin özellikleri, başlarında ve sırtlarında koyu renkli lekeler ve beneklerin yanında boyları ve kuyruklarının uzun olmasıdır.

Lizard Kanaryası

Lizard Kanaryası

En eski kanarya türlerinden biri olarak bilinen Lizard kanaryasının kökeni İngiltere’ye dayanmaktadır. Lekeli bir tüy yapısına sahip olan bu kanaryalarda sarı tüyler üzerinde koyu renkli sık desenli lekeler bulunur. Bu lekelerin rengi ve yapısına göre Golden ve Silver olarak iki sınıfa ayrılmaktadır.

Paduaner Kanaryası

Tepeli ve kıvırcık bir kanarya türü olan Paduaner kanaryası İtalya’nın Padua bölgesinden dünyaya yayıldığı bilinmektedir. Tepeli ve tepesiz türleri olan bu kanarya türünün boyu 18-19 cm’e kadar ulaşabilmektedir. Uzun kanatları ve kuyrukları olan bu kanaryaların tüyleri ipeksi ve kıvırcıktır.

Parisien Kanaryası

1800’lü yıllarda yetiştirilmeye başlanan Parisien kanaryasının kuyruğu ve kanatları uzundur. Boyları 19 cm’e kadar ulaşabilen bu tür ipeksi tüylere sahipt.r

Border Kanaryası

Border Kanaryası

Yorkshire ve Norwich kanaryalarının atası olduğu düşünülen Border kanaryalarının ayırt edici özelliği boynu ve vücudunu birleştiren bölgenin halka biçiminde olmasıdır. Boyları ortalama 14 cm olan bu kanaryalar genellikle sarı renkli tüylere sahiptir.

Nord Hollander Kanaryası

Kuzey Fransa ve Kuzey Hollanda kökenli olarak bilinen fakat genellikle Kuzey Hollanda olarak söylenen Nord Hollander kanaryasının ortalama boyu 17-18 cm’dir.

Fiorino Kanaryası

İtalya’da yetiştirilen ve yayılan Fiorino kanaryasının boyu 13 cm’dir. Oldukça farklı renklere sahip olan Fiorino kanaryası çeşitli yarışmalarda yarıştırılmaktadır.

Japon Hoso Kanaryası

Adından da anlaşılacağı üzere Japon kanaryacıların yetiştirdiği bu kanaryalar, minik bedenleri, hüzünlü duruşları ve tünekte hilal şeklinde durmalarıyla öne çıkar.

Muhabbet Kuşu İle Seyahat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir