Kanaryalar Kaç Yıl Yaşar?

Kanaryalar Kaç Yıl Yaşar?

Oldukça narin bir yapıya sahip olan ve küçük bedenlere sahip sevimli canlılar olan kanaryalar kaç yıl yaşar?

Kanaryalar Kaç Yıl Yaşar?

Kanaryalar diğer kuş türlerine göre oldukça narin bir yapıya sahiptirler. Bu özellikleri nedeniyle birçok kişi kanaryaların daha dayanıksız olduğunu düşünmektedir. Aslında bu düşüncenin yanlış olduğunu söylesek yanlış olmaz. Doğru beslenme ile ihtiyaç duydukları besinleri alabilen, ilgi ve sevgi gören kanaryalar uzun bir süre yaşayabilmektedir.

Doğal yaşamlarında kanaryalar ortalama 8-10 yıl ömre sahiptir. Erkek kanaryalar 10 sene yaşayabilirken dişi kanaryalar ise 5-6 yıl yaşamaktadır. Ev ortamında beslenen kanaryalar da doğal yaşamlarında olduğu gibi 10 yıla kadar yaşayabilmektedir. Elbette bu süreyi yaşayabilmeleri için iyi şartlar sağlamak gerekmektedir.

Kanaryalar için uygun ortam sıcaklığı 17-18 derecedir. Daha düşük sıcaklıklarda kanaryalarda soğuk algınlığı görülmekte, daha yüksek sıcaklıklarda ise metabolizma sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle evinizde beslediğiniz kanaryanın kafesinin bulunduğu yer sabit olmalı ve sıcaklıklardan etkilenmemelidir. Bu ortamın havalandırılmasına dikkat edilmeli ve sigara dumanı gibi zararlı etkenlerden uzak tutulmalıdır.

Kanaryaların sağlıklı ve dengeli beslenmesi de uzun yıllar yaşamasında büyük rol oynamaktadır. Günlük besin ihtiyacını karşıladığı yemler dışında ekstra yiyecekler, meyveler, sebzeler ve çeşitli tohumlar da vererek onların ihtiyaç duyabileceği protein, kalsiyum, potasyum ve vitaminleri almasını sağlayabilirsiniz.

Kanarya Neden Ölür?

Kanaryaların narin bir yapıya sahip olduğundan bahsetmiştik. Yukarıdaki şartlar sağlanmadığında kanaryalarda nezle, bronşit, romatizma, soğuk algınlığı ve astım gibi hastalıklar görülebilmektedir. Bu hastalıklar da kanaryaların ölümüne kadar yol açabilmektedir.

Beslenme konusundaki yetersizlikler de bu ve benzeri hastalıklara neden olabileceği için onlara gerekli olan vitamin ve mineral desteği sağlanması gerekmektedir. Taze ve mevsime uygun sebze ve meyveler ile dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulayabilirsiniz.

Kanaryalar kaç yıl yaşar? konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Siz de kanaryalarınızın sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesini istiyorsanız, bu konulara özen göstermeli, onlara sevgi ve ilginizi eksik etmemelisiniz. Bu şekilde kanaryalarınız uzun yıllar boyunca sizlere dostluk edeceklerdir.

Kanaryaların Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir