Kuş Besleyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kuş Besleyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Minik dostlarımız tamamıyla bize bağlı olduklarından onların sağlığına ve ihtiyaçlarına dikkat etmemiz gerekir. Evlerinde kuş besleyenlerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir? anlatacağız.

Kuş Besleyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yeni bir kuş sahiplenmeyi düşünüyorsanız ya da evinizde beslediğiniz bir kuşunuz varsa, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Kuşunuzun sağlığı ve mutluluğu için bu detaylara dikkat etmeniz oldukça önemli. Gelin bu detayları birlikte inceleyelim.

Besleyeceğiniz Kuş Türünü Araştırın

Sahiplenmeyi düşündüğünüz kuş türünün hangisi olacağına karar vermeden önce bu türleri iyice araştırıp, eviniz ve sizin için hangisinin daha uygun olduğuna karar vermeniz gerekiyor. İlk defa kuş besleyecekseniz, bakımı kolay bir kuş türüyle başlamak daha uygun olacaktır.

Muhabbet kuşları ve kanarya türleri sevimli görünüşleri ve konuşkanlıklarıyla evinizi neşelendirebilecek türlerdir. Bakımları da oldukça kolay olan bu türler ile başlayabilirsiniz.

Ortam ve Kafes Seçimi

Kuşlar için kafes ve ortam seçimi de oldukça önemlidir. Kuşunuzun mutluluğu ve sağlığı için ona uygun bir yaşam alanı oluşturmanız gerekir. İlk olarak rahatça hareket edebilecekleri geniş bir kafes seçimi yaparak başlayabilirsiniz. Kafesin içine ise hareketlerini kısıtlamayacak ölçüde aksesuarlar ve oyuncaklar ekleyerek, kuşunuzun kafeste güzel vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Kafesin bulunduğu ortama da özen göstermek gerekir. Ortamın havalandırmasının iyi olması, güneş ışığına doğrudan maruz kalmaması gerekmektedir. Bunun yanında;

  • Kuşunuzun bulunduğu ortamda kokulu mumlar, oda spreyleri ve kimyasal ürünleri kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bu kullanımlar kuşunuzun sağlığını riske atacaktır.
  • Kuşunuzun bulunduğu ortamda asla sigara içmemelisiniz. Sigara dumanı insanlara olduğu gibi kuşlara da zararlıdır.
  • Kuşun serbestçe dolaştığı ortamda bulunan bazı ev bitkileri kuşlar için zehirli olabilir. Bu bitkiler kuşların sağlığını riske attığından, kuşlar için zararlı ev bitkileri hakkında bilgi sahibi olmalı ve bu bitkileri kuşun bulunduğu ortamdan uzaklaştırmalısınız.

Kuşun Dengeli Beslenmesi

Kuşlar doğal ortamlarında ihtiyaç duydukları besinleri doğadan bulabilmektedir. Evcil kuşlar için ise bu besinleri bizim sağlamamız gerekmektedir. Günlük yem karışımları dışında çeşitli tohumlar, taze sebzeler ve meyveler ile onlara dengeli bir beslenme programı uygulayabilirsiniz. İhtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri bu yiyeceklerden alacaklardır. Ayrıca, kuşlar için zararlı yiyecekler (şekerli ve tuzlu gıdalar, asitli içecekler, alkollü içecekler, kafeinli içecekler, yağlı yiyecekler vb.) konusunda da dikkatli olmanızda fayda var.

Temizlik ve Hijyen

Günün büyük bir kısmını kafeste geçiren kuşlarınızın kafes temizliğine ve hijyenine de dikkat etmeniz gerekiyor. Ek olarak verdiğiniz ve kafes tabanına dökülen bozulması muhtemel yiyecekler ve kuş dışkıları zamanla bakteri üretimine başlayacaktır. Bu da kuşunuzun sağlığını etkileyerek çeşitli hastalıklara yakalanmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle belirli periyotlarla kafes temizliğini yapmalı ve onların hijyenik bir ortamda bulunmalarını sağlamalısınız. Ayrıca, kafes içerisindeki yemlikler, tünekler, suluk ve oyuncakları da aynı şekilde temizlemeniz gereklidir.

Sosyal Etkileşimler

Kuşlar sosyal etkileşimleri güçlü canlılardır. Sürekli olarak ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyarlar. Kafesten çıkarılmayan ve onunla etkileşim kurulmayan kuşlar bir süre sonra strese girebilirler. Bu nedenle onunla vakit geçirmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Eğer yeterli vakit ayıramayacağınızı düşünüyorsanız, ona yeni bir arkadaş edinerek onun mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

İlgi ve Sabır

Kuşunuzun sizinle yakın olmasını ve alışmasını istiyorsanız, onunla sürekli ilgilenmeli ve bu süreçte sabırlı olmalısınız. Sizinle ilk defa tanışan kuşlar başlarda çekingen ve korkak olacaklardır. Ona yeterli güveni verdiğinizde ve sizden zarar gelmeyeceğini anladıklarında sürekli olarak sizin yanınıza gelecekler ve oyun oynamak isteyeceklerdir. Yavru bir kuş alarak ve onunla düzenli olarak ilgilenerek bu süreci kısaltabilir ve onunla çok iyi bir dost olabilirsiniz.

Kuş Sağlığı Hakkında Temel Bilgiler

Kuşlar da bazı zamanlarda sağlık sorunları ve kazalar yaşayabilmektedir. Mevsim şartlarına göre nezle ve grip olabilirler, yağlanma sorunu yaşayabilirler, bitlenme gibi durumlarla karşılaşabilirler veya ishal-kabızlık yaşayabilirler. Bu ve benzeri durumlar karşısında ne yapacağınızı bilmek hızlı aksiyon almak için size kolaylık sağlayacaktır.

Kuşlarınızı sürekli gözlem altında tutarak, davranışlarını takip ederek herhangi bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kuşlar herhangi bir sağlık problemi yaşadığında bunu hareketleriyle yansıtabilmektedir. Örneğin sürekli kaşınması, hapşırması veya durgun olması bazı durumların habercisi olabilir. Bu durumlarda ilk yardım bilgilerine sahip olmak çok faydalı olacaktır. Eğer bu durumlar karşısında ne yapacağınızı bilemiyorsanız ya da çözüme kavuşturamadıysanız uzman bir veterinerden destek almanız daha faydalı olacaktır.

Kuş besleyenlerin dikkat etmesi gerekenler konusunu özetle anlatmaya çalıştık. Bu temel konulara dikkat ederek kuşlarınızın mutluluğunu ve sağlıklı olmalarını sağlayabilmeniz mümkün olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir