Kuş Kumu Ne İşe Yarar?

Kuş Kumu Ne İşe Yarar?

Evlerimizdeki minik dostlarımızın ihtiyaç duyduğu malzemeler arasında yer alan kuş kumu ne işe yarar?

Kuş Kumu Ne İşe Yarar?

Evcil kuşların günlük beslenmelerinde tohumlar ve bakliyatlar kullanılmaktadır. Kuşlar bu besinleri yediklerinde parçalama ve çiğneme gibi davranışları yapmazlar ve kursaklarına iletirler. Kursaktan da taşlığa ve bağırsaklara ileterek beslenmelerini tamamlarlar. Sindirim sisteminde bu sırayla ilerleyen yiyecekler sindirilir ve kuşlar beslenir.

Kuş kumu ise bir besin kaynağı değildir, sadece sindirime yardımcı olan bir üründür. Kuşların daha rahat bir şekilde sindirim yapmalarına olanak tanıyan kuş kumu ile kuşların sindirimine yardımcı olabilirsiniz. Taşlık kısmında yiyeceklerin öğütülmesinde çok büyük bir yardımcıdır diyebiliriz. Ayrıca, vitamin ve mineral anlamında da faydalıdır. Kuşların sindirim sistemini rahatlatmak ile birlikte bağışıklık sistemini destekler, tüy ve iskelet yapılarının gelişmesine yardımcı olur.

Kuş Kumu Nasıl Kullanılır?

Kuş kumunun kullanımı oldukça basittir. Yemliğin içine az miktarda koyarak ve bunu aralıklarla ekleyerek kullanabilirsiniz. Kuşunuzun tüketimini kolaylaştırmak adına kafes tabanına dökmek yerine yemliklerin içine eklemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca, kafes tabanına dökülen kuş kumlarına dışkı da bulaşacağından ve zamanla bakteri üreteceğinden dolayı kuşunuzun hasta olma ihtimali de ortaya çıkacaktır. Haftada 2 defa 1 çay kaşığı kadar yemliğe ekleyebilirsiniz.

Kuş kumunun içeriğinde organik ve inorganik bileşenler bulunmaktadır. Tercih edeceğiniz ürünlere göre bu içerikler değişmektedir. İnorganik kuş kumlarının da herhangi bir zararı yoktur fakat organik bileşenli kuş kumlarını tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. İnorganik içerikli kuş kumlarında küçük taşlar, kum taşları ve silikatlar bulunur. Bunlar enzimler ile erimezler ve dışkı ile atılırlar.

Organik içerikli kuş kumlarında istiridye kabuğu, balık kemiği gibi içerikler bulunmaktadır ve mineral anlamında destekleyici bir rol oynamaktadır. Bu bileşenler kuşun enzimleriyle eritilir ve dışkı ile vücuttan atılabilirler.

Kuş Kumu Zararlı Mı?

Kuş kumları, kuşların sindirimleri için faydalı bir üründür. Fakat organik içerikli olanların tercih edilmesi gerekmektedir. İnorganik içerikli kuş kumlarında kullanılabilen alçı içeriği kuşun midesinde birikme ve çamurlaşma gibi durumlara yol açtığından tıkanmalara sebebiyet verebilir. Bu sebeple organik içerikli olmasına dikkat ederek gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kuşlar mineral eksikliklerinde normalden daha fazla kuş kumu tüketebilmektedir. Bu durumda daha az yem yeme durumu ortaya çıktığından, taşlıktaki kum oranı artar ve tıkanmalar yaşanabilir. Bu sebeple kuşunuzun beslenmesinde vitamin ve mineral desteğine özen göstermeniz bu durumun önüne geçecektir.

Kuşların Kanadı Kesilir Mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir