Kuşlar İçin Zararlı Ev Bitkileri

Kuşlar İçin Zararlı Ev Bitkileri

Evlerde bulunan bazı bitkiler kuşlar için zararlı olabilmektedir. Biz de bu yazımızda kuşlar için zararlı ev bitkileri nelerdir? konusuna değiniyoruz.

Kuşlar İçin Zararlı Ev Bitkileri

Evlerde bulunan bitkiler her ne kadar hoş bir ambiyans sağlasa da, evde bulunan kuşlar için çok tehlikeli olabilmektedir. Doğal yaşamlarında çeşitli yeşillikler ve meyvelerle beslenen kuşlar, bu bitkileri de yiyebileceğinden bilinçli olmak gerekmektedir. Kuşlar için zararlı olan bitkiler tüketildiğinde kuşlarınızda zehirlenme, ishal, sindirim problemleri, karın ağrısı, tahriş, aşırı tükürük salgılanması, kusma, iştahsızlık, depresyon, titreme gibi durumların yaşanmasına sebep olacağı gibi ölüme kadar yol açabilmektedir.

1. Yonca

Yonca bitkisi evlerde bulunan ve şans getirdiğine inanılan bitkilerdendir. Ancak kuşlar için zararlı bitkilerden biridir. Kuşlar tarafından tüketildiğinde aşırı tükürük salgılanması, titreme ve sindirim problemlerine neden olmaktadır.

2. Nergis

İçerdiği likorin maddesinden dolayı toksik etki yaratan ve ölüme bile yol açabilen Nergis bitkisinin tüketimine bağlı olarak bu şikayetler görülebilmektedir. Bu sebeple kuşlar için çok tehlikelidir.

3. Sarmaşık

Evlerde popüler bir dekorasyon bitkisi olan Sarmaşık, kuşlar için çok tehlikelidir. Bu bitkiyi tüketen kuşlarda karın ağrısı ve ishal gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

4. Ökseotu

Ökseotu tüketen kuşlarda kusma, ishal, halsizlik, iştahsızlık ve depresyon gibi durumlar gözlemlenebilmektedir. Aşırı derecede Ökseotu tüketen kuşlarda ölümlere yol açtığından dikkat edilmesi gerekmektedir.

5. Zambak

Yine sıklıkla tercih edilen bitkilerden biri olan Zambak da kuşlar için tehlikelidir. Zambak tüketen kuşlarda mide sorunları, aşırı tükürük salgılanması ve ağızda tahriş gibi durumlar yaşanmaktadır.

6. Nergis Zambağı

Evlerde hoş bir görüntü sunan Nergis Zambağı’nı tüketen kuşlarda pek çok sağlık problemi görülmektedir. Anoreksi, ishal ve aşırı tükürük salgılanması gibi durumlar kuşlarda görülür.

7. Gündüzsefası

Evlerde hoş bir görüntü yaratan Gündüzsefası bitkisinin kimyasal içeriği sebebiyle kuşlarınızda ciddi sağlık problemleri meydana gelebilir.

8. Çobanpüskülü

Dekorasyon için popüler ev bitkilerinden olan Çobanpüskülü bitkisinin hem yaprakları hem de meyveleri kuşlar için çok tehlikelidir. Meyveleri ilgi çekici göründüğünden dolayı kuşlarınızın da dikkatini çekip yemeye çalışacaklarından dolayı çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Bu bitkilerin dışında;

 • Orman gülü,
 • Porsuk,
 • Atatürk çiçeği (poinsettia),
 • Kalp yapraklı sarmaşık (Philodendron)
 • Güzelhatun çiçeği (Amaryllis),
 • Calla zambağı
 • Dieffenbachia (Zehirli Difenbahaya)
 • Aztec Lilies
 • Schefflera (Güney Afrika Palmiyesi)
 • Avokado
 • Sago Palm (Sago palmiyesi)
 • Calla Lily (Galla Çiçeği)

gibi ev bitkileri de kuşlar için zararlı ev bitkileri dir. Evde serbest halde bulunan kuşlar bu tür bitkilerin dallarına konabilir ve onları yiyebilirler. Bu da bahsettiğimiz ciddi sağlık sorunlarına yol açacağından çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Mümkünse kuşlarınızın bulunduğu alanlarda bu bitkileri bulundurmamanız iyi bir tercih olacaktır. Çünkü onların sağlık sorunları yaşamalarını hatta ölmelerini hiç istemeyiz.

Balkonda Kuş Beslenir Mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir