Kuşların Kanadı Kesilir Mi?

Kuşların Kanadı Kesilir Mi?

Kanat kesimi toplumda kuşun alışması için uygulanan yanlış bir uygulamadır. Bu yazımızda kuşların kanadı kesilir mi? sorusunu yanıtlıyoruz.

Kuşların Kanadı Kesilir Mi?

Yeni bir kuş sahiplenen kişiler, kuşun daha kolay alışması için kanat kesimi uygulaması yapmaktadır. Bu uygulama ile kuşun evde duvara veya diğer nesnelere çarpmasını önlemek, kuşun kendisine alışmasını kolaylaştırma amaçlanmaktadır. Aslında bu oldukça yanlış bir yöntem diyebiliriz. Çünkü, size ve eve alışan bir kuş etrafa çarpma gibi durumlar yaşamayacak, ona doğru yaklaşırsanız size alışacaktır.

Kanadı kesilen kuşlar düşünülenin aksine daha agresif ve stresli olabilirler. Özgürlükleri elinden alınan kuşlar psikolojik olarak etkilenmektedir. Strese giren kuşlar ise yem yemeyi bırakabilir ve bunun sonucunda hasta olabilirler.

Sizden kaçmak istediklerinde sanılanın aksine kendilerine daha çok zarar verme durumları gelişeceğinden oldukça yanlış bir davranış olduğunu söyleyebiliriz. Normal şartlarda özgürce uçan kuşlar aynı zamanda egzersiz yapmış oluyorlar. Kanatları kesildiğinde ise zaman içerisinde kilo problemi, yağlanma, kireçlenme ve tümör gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Kuşların kanatlarında ve tüylerinde kan dolaşımı ve oksijen dolaşımı vardır. Kuşların kanatlarını kestiğinizde ise bu dolaşım azalmakta ve metabolizmalarında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Kesilen kanatlar yaklaşık 2 ay süre sonra yeniden çıkmaktadır. Kuşların yediği yiyecekler ve yemlerin faydaları doğrudan kanatlarının ve tüylerinin uzaması için harcandığından kuşlarda beslenme yetersizliği ve kilo kaybı gibi durumlar yaşanabilir.

Kuşlarınızın evde yaralanmaması için ve size alışması için kanat kesimi yapmayı düşünüyorsanız, kuşların kanadı kesilir mi? diye merak ediyorsanız bunu asla tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine sizlere önereceğimiz yöntemler ile daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kuşlarınız eve yeni geldiyse etrafı tanımaları için onlara zaman verin. Kafeslerini yüksek bir yerde tutun ve etrafı izlemelerine izin verin. Birkaç gün sonra kafesten dışarı çıkardığınızda konabilecekleri yerleri daha kolay bulabildiklerini, hatta zamanla yeni yerler keşfedeceğini gözlemleyebilirsiniz.

Kuşlarınızı ele alıştırmak istiyorsanız yavru kuşlar almayı düşünebilirsiniz. Yavru kuşlar yetişkinlere göre daha kolay alışacaktır ve size güven duymaya başladıktan sonra yanınızdan ayrılmayacaklardır.

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir