Muhabbet Kuşları İçin Mama Tarifleri

Muhabbet Kuşları İçin Mama Tarifleri

Muhabbet kuşlarının sağlıklı beslenmesi için günlük yem dışında mama verilmesi önemlidir. Bu içerikte muhabbet kuşları için mama tarifleri hazırladık.

Muhabbet Kuşları İçin Mama Tarifleri

Muhabbet kuşları, günlük olarak çeşitli tohumların yer aldığı yemlerle beslenmektedir. Kuşların sağlıklı gelişimi ve ihtiyaç duyabileceği ekstra vitamin ve mineraller için çeşitli mamalar hazırlamanız önemlidir. Doğada yaşayan muhabbet kuşları, ihtiyaç duydukları besinlere kendileri ulaşabilirken kafes kuşları için bu ihtiyaçları bizlerin sağlaması gerekmektedir.
Mamaya alışkın olmayan muhabbet kuşları ilk zamanlarda hazırladığınız mamaları yemeyebilirler. Ancak, siz pes etmeden sürekli olarak mama verirseniz kuşlarınız bu duruma alışacak ve seve seve bu mamaları tüketeceklerdir. Hazırladığınız mamaları kafeste çok uzun süre bekletmemeniz gerekir. Özellikle yumurta içerikli mamalar kolay bozulduğundan, kuşlarınıza faydadan çok zarar verecektir.

Muhabbet Kuşu Mama Tarifleri

Tarif-1

Haşlanmış Yumurta
Havuç
İrmik
Galeta Unu
Çörek Otu

Haşlanmış yumurtayı çatal yardımıyla ezdikten sonra doğranmış havuç ve diğer malzemelerle harmanlayarak kuşunuzun kafesine koyabilirsiniz.

Tarif-2

Haşlanmış Yumurta
İrmik
Etimek
Haşlanmış Brokoli

Haşlanmış yumurta, brokoli ve etimeği küçük parçalar haline getirdikten sonra üzerine irmik döküp harmanlayın ya da mama kabına ayrı ayrı yerleştirin.

Tarif-3

Marul
Etimek
Havuç
İrmik

İyice yıkadığınız marul ve havucu küçük parçalara doğradıktan sonra diğer malzemelerle birlikte mama kabına koyabilirsiniz.

Tarif-4

Kırmızı Pancar
Havuç
Yeşil Kabak
Karnabahar
Yeşil Mercimek veya Çimlendirilmiş Tohum

Az miktarda kırmızı pancar, doğranmış havuç, yeşil kabak ve karnabaharı ister yeşil mercimek ile isterseniz de çimlendirdiğiniz tohumla birlikte kuşlarınıza verebilirsiniz.

Tarif-5

Bebe Bisküvisi
Marul
Haşlanmış Yumurta
Havuç
Ceviz (robottan geçirilmiş)

Tüm malzemeleri doğrayıp harmanladıktan sonra kuşlarınızın bayılarak yiyeceği lezzetli bir mama hazırlayabilirsiniz.

Yukarıdaki mama tariflerinde yer alan yiyecekleri kuşlarınızın kolay yiyebileceği şekilde doğramak veya robottan geçirebilirsiniz. Haftanın belirli günlerinde günlük yeminin dışında bu mamalardan vererek beslenme takviyesi sağlayabilirsiniz. Ayrıca, ara günlerde de kuşların yiyebileceği meyvelerden de aşırıya kaçmamak şartıyla verebilir, sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz.

Muhabbet kuşları için yararlı yiyeceklerden siz de kendi tariflerinizi oluşturarak yeni mama tarifleri türetebilir, yukarıdaki tariflere bağlı olmadan çeşit çeşit mamalar hazırlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir