Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Günlük yemleri dışında pek çok farklı yiyecek türünü tüketebilen muhabbet kuşlarının sevdiği yiyecekler nelerdir?

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Muhabbet kuşları yemek konusunda pek çok farklı türle beslenen canlılardır. Meyve, sebze, tohumlar, kuruyemişler ve baklagiller gibi pek çok farklı yiyeceği severek tüketebilmektedirler. Elbette bunları verirken belirli bir ölçüde vermek kuşların sağlığı açısından önemlidir. Aksi durumda ishal, kabızlık veya zehirlenme gibi durumlar yaşayabilirler. Gelin birlikte muhabbet kuşlarının sevdiği yiyecekler nelerdir? inceleyelim.

1. Dal Darı

Dal darı muhabbet kuşlarının en sevdiği yiyeceklerden biridir. Yumuşak kabukları ve barındırdığı vitamin ve yağlar kuşların sağlığı açısından da önemli bir yere sahiptir. Yavru muhabbet kuşları dal darı ile yem kırmayı öğrenirler ve sonrasında da severek tüketmektedirler.

2. Taze Sebzeler

Taze sebzeler de muhabbet kuşlarının en sevdiği yiyecekler listesinde ilk sıraları almaktadır. Marul, lahana yaprağı, havuç, salatalık, kabak, bezelye ve brokoli gibi sebzeleri ölçüyü kaçırmadan verebilirsiniz. Ya da bunlardan oluşan bir mama hazırlayarak mama kaplarında kuşlarınıza sunabilirsiniz.

3. Taze Meyveler

Muhabbet kuşları taze meyveleri yemekten çok hoşlanırlar. İhtiyaç duydukları vitaminleri de bu şekilde alabilen muhabbet kuşları elma, portakal, muz, üzüm, armut, şeftali ve incir gibi meyveleri severek tüketeceklerdir. Bunları da haftanın belirli günlerinde ölçülü şekilde verebilirsiniz.

4. Tohumlar ve Kuruyemişler

Muhabbet kuşlarınıza güvenle verebileceğiniz ve onların severek yiyeceği tohumlar ve kuruyemişler yulaf, pirinç, keten tohumu, susam, ayçekirdeği, yonca fasülyesi, buğday, çavdar, badem, fındık, ceviz olarak sıralanabilir.

5. Kuş Krakerleri

Pet marketlerde satılan ve kafes tavanına asılan kuş krakerleri birçok muhabbet kuşunun severek tükettiği yiyeceklerden biridir. Günlük yemlerden ve baldan oluşan bu krakerleri bazı kuşlar sevmese de birçoğu bayılarak tüketecektir.

6. Baklagiller

Mercimek, fasülye, soya fasülyesi, bezelye ve börülce gibi baklagiller yüksek protein içerikli olmaları nedeniyle kuşlarınıza oldukça faydalı olacaktır.

7. Çimlendirilmiş Tohumlar

Muhabbet kuşlarınızın yemliğinde bulunan tohumları çimlendirip onlara taze yeşillik olarak sunabilirsiniz. İster toprağa ekerek, isterseniz de tıpkı pamukta fasülye yetiştirilen deneylerde olduğu gibi bir pamuğun veya peçetenin arasına yemleri serpin ve sürekli olarak nemli tutun. Çimlenen tohumlar kısa süre içerisinde büyüyecektir. Biraz boyları uzayıp yaprak verdikten sonra bunları kopararak kuşlarınıza verebilirsiniz.

8. Haşlanmış Yumurta

Haşlanmış yumurta da muhabbet kuşlarının severek tükettikleri yiyeceklerden. Yumurtanın sarısının da katı hale geleceği şekilde haşladıktan sonra direkt olarak kuşlarınıza verebileceğiniz gibi yukarıdaki sebze ve tahıllardan küçük bir karışım yaparak da onlara mama hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, yumurtanın kabuğunu da ezerek mamaya veya yumurtaya karıştırabilirsiniz. Yumurtanın kabuğunda bulunan kalsiyum muhabbet kuşlarınız için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kursaklarında da yiyeceklerin öğütülmesinde onlara kolaylık sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir