Muhabbet Kuşu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet Kuşu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinize yeni bir muhabbet kuşu almayı düşünenler için hazırladığımız bu rehberde muhabbet kuşu alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir anlatıyoruz.

Muhabbet Kuşu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Size dostluk yapacak sevecen bir muhabbet kuşu almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Daha önce hiç muhabbet kuşu beslemediyseniz ve onun size yakın uzun süreli bir arkadaş olmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken temel noktaları anlatacağız. Eğer daha önce muhabbet kuşu besleyen veya beslemeye devam eden bir yakınınız varsa birlikte hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Kuşun sağlığı, cinsiyeti, yaşı, rengi ve kafes seçimi gibi temel başlıklar altında, muhabbet kuşu alırken dikkat edilmesi gerekenler neler gelin inceleyelim.

Muhabbet Kuşunun Sağlığı

İlk olarak bir petshop ya da kuş üretimi yapan birinin dükkanına gittiğinizde, beğendiğiniz kuşun sağlığını gözle incelemenizi tavsiye ederiz. Diğer kuşlarla birlikte yaşayan kuşlar, bazı hastalıkları kapmış olabilir. Ya da üşütme, ishal, enfeksiyon gibi rahatsızlıklara sahip olabilir. Bunun için beğendiğiniz kuşun kafes içerisindeki hareketlerini bir süre gözlemleyin. Eğer hareketli, oyunsever ve aktif bir kuş izlenimini alıyorsanız kuşu elinize alarak inceleme yapabilirsiniz. Burada yapmanız gerekenler kuşun gagasına, ayaklarına ve tüylerine bakmak olmalıdır. Parlak ve eksiksiz tüylere sahip, kanatları sağlam ve ayaklarında herhangi bir sorun yoksa bu kuşu almayı düşünebilirsiniz.

Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti

muhabbet kuşu cinsiyet

Muhabbet kuşu alırken, kuşun cinsiyetine dikkat etmek de önemlidir. Eğer erkek kuşunuza bir eş alacaksanız, kuşun sağlığına ve yaşına dikkat etmeniz yeterlidir. Erkek kuşunuz ile iyi anlaşırsa çok sevimli yavrular alabilirsiniz. Eğer erkek bir kuş alacaksanız, gagasının üstünde bulunan cere kısmına bakmanız gerekecektir. Yetişkin erkek kuşların cere rengi mavidir. Eğer daha küçük bir muhabbet kuşu ise cere rengi belirgin bir mor-pembe renkte olmalıdır. Erkek kuşlar konuşmaya daha yatkın olduğundan, cere rengine dikkat ederek erkek bir muhabbet kuşu alabilirsiniz.

Muhabbet Kuşunun Yaşı

Muhabbet kuşu alırken bir diğer önemli konu ise muhabbet kuşunun yaşıdır. Pek çok kişi muhabbet kuşunun yaşı nasıl anlaşılır? sorusunu merak etmektedir. Bunu anlamanın birkaç yolu bulunuyor.

  • Yavru muhabbet kuşları 30-35 günlük olduklarında gagalarında siyahlık olmaktadır. Zamanla bu siyahlık geçerek gaganın kendi rengi ortaya çıkmaktadır.
  • Kuşun kafa kısmındaki çizgiler de büyüdükçe azalmaktadır. Yavru kuşların kafalarında daha belirgin çizgiler bulunur, yetişkinlerde ise bu çizgiler giderek azalır.
  • Yavru kuşların göz bebekleri küçükken simsiyahtır ve daha büyüktür. Bu kuşlar büyüdükçe gözlerindeki beyaz halkalar görünmeye başlayacaktır.

Muhabbet Kuşunun Rengi

Muhabbet kuşunun rengi konusunda herhangi bir dikkat edilmesi gereken husus bulunmamaktadır. Gözünüze en hoş gelen renklerdeki kuşları yukarıdaki maddelere dikkat ederek seçebilirsiniz. Muhabbet kuşlarının pek çok farklı renk kombinasyonları bulunur. Mavi, yeşil, sarı, beyaz, siyah ve gri tonlarında farklı tüylere sahip muhabbet kuşları bulunmaktadır.

Kafes Seçimi ve Aksesuarlar

Muhabbet kuşu kafes seçimi ve aksesuarlar oldukça önemlidir. Kuşunuz günün büyük bir çoğunluğunu kafeste geçireceği için ona rahat ve geniş bir ortam sağlamak gerekmektedir. Küçük bir kafeste yaşayan kuşlar rahat hareket edemedikleri için zaman zaman agresif davranışlar sergileyebilirler. Bunun için mümkün olduğunca iç hacmi geniş, yatay telli bir kafes seçimi yaparak onların rahat bir alanda hareket etmesini ve oyun oynamasını sağlayabilirsiniz. Muhabbet kuşunuzun kafesinde ise çok fazla aksesuar bulundurmamanız iyi olabilir. Yemlik, suluk ve tünekler dışında çok fazla yer kaplamayan, kuşunuza zarar vermeyen oyuncaklar ve aksesuarlar alarak onların kafeste keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Alacağınız tüneklerin ahşap malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmeli, yerleştirirken yemlik ve suluklara da ulaşabilmelerini kolaylaştırmalısınız.

Kuşunuzun kafesini düzenli aralıklarla temizlemeniz de gerekmektedir. Tabanda biriken pislikler zamanla bakteri üretimine neden olacağından kuşunuzun sağlığı için temizliğe özen göstermeniz gerekmektedir. Aynı şekilde kafes içerisinde bulunan tünekler, yemlikler ve sulukların da dezenfekte edilmesi kuşunuzun sağlığı için çok önemlidir.

Muhabbet kuşu kafesinde neler olmalı?

  • Yemlikler
  • Suluk
  • Tünekler
  • Gaga taşı veya mürekkep balığı kemiği
  • Salıncak
  • 1 veya 2 parça oyuncak
  • Mamalık (zaman zaman onlara mamalar hazırlayarak vermelisiniz)

İlk defa muhabbet kuşu besleyecek kişilere yönelik hazırladığımız muhabbet kuşu alırken dikkat edilmesi gerekenler rehberini temel başlıklar altında anlatmaya çalıştık. Sizler de bu konulara dikkat ederek sizinle uzun süre arkadaşlık edecek dostlara sahip olabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Türleri ve Özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir