Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşlarının erkek mi dişi mi olduğunu merak ediyorsanız, muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? anlatacağız.

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşunun dişi mi erkek mi olduğunu nasıl anlarız? sorusu genellikle ilk defa muhabbet kuşu besleyen kişilerin sorduğu sorular arasında yer alıyor. Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı için yapmamız gereken şey, kuşların gagalarının hemen üzerinde bulunan cere kısmına bakmak olacaktır.

Erkek muhabbet kuşlarının cere rengi mor ve mavi tonlarında, dişi muhabbet kuşlarında ise beyaz, kahverengi, turkuaz-beyaz karışımı tonlarında olmaktadır. Yavru muhabbet kuşlarında ilk zamanlar bunu anlamak zor olsa da büyüdükçe daha belirgin hale gelmektedir. Beyaz ve turkuaz tonlarında olan cere renklerini net bir şekilde görebiliyorsanız muhabbet kuşunun dişi olduğunu, pembe-mor arası tonları belirgin ise erkek olduğunu anlayabilirsiniz.

Yetişkin muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı ise çok daha kolaydır. Mavi cere rengi erkek kuşları, beyaz-kahverengi ve turkuaz renkleri ise dişi kuşları işaret etmektedir. Yavruyken pembe-mor arası cere rengine sahip erkek kuşların ceresi büyüdükçe mavi renge dönmektedir. Bu durum kuşların çiftleşme dönemlerinde belirginleşmektedir.

Erkek muhabbet kuşları genellikle bir oyuncağa, parmağınıza ya da eşine gagasını vurarak ya da başını sallayarak kur yaparlar. Ya da kafes içinde yer alan top, oyuncak, ayna ve zil gibi nesnelere yem kusarak onu eşi gibi görebilirler. Bu hareketlerini izleyerek de kuşunuzun cinsiyetini kolayca anlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı özellikle kuşların yavru olduğu zamanlarda zor olmaktadır. Kuşlarla ilgilenen kişiler bu ayrımı kolayca yapabilseler de bazı kişiler için bunu ayırt etmek zor olabilmektedir. Aşağıda eklediğimiz görsellerdeki renkler muhabbet kuşunuzun cinsiyetini ayırt ederken çok yardımcı olacaktır.

muhabbet kuşu cinsiyet

Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir