Muhabbet Kuşu Davranışları ve Anlamları

Muhabbet Kuşu Davranışları ve Anlamları

Muhabbet kuşlarının da diğer canlılar gibi kendine has iletişim ve duygu gösterme şekilleri bulunur. Bu yazımızda muhabbet kuşu davranışları ve anlamları hakkında bilgi vereceğiz.

Muhabbet Kuşu Davranışları ve Anlamları

Muhabbet kuşlarının duygularını belli edebilmek için geliştirdiği bazı davranışlar bulunmaktadır. Kuşlarla çok vakit geçirdiyseniz onun hasta olup olmadığını, mutlu, kızgın veya üzgün olduğunu vücut dilinden anlamanız çok kolay olacaktır. Muhabbet kuşlarıyla çok zaman geçirmemiş kişilerin ise bu hareketleri anlamlandırması pek kolay olmayacaktır. Bizler de bu  muhabbet kuşu davranışları ve anlamları hakkında bilgiler vereceğiz.

Muhabbet Kuşunun Esnemesi Ne Anlama Gelir?

Muhabbet kuşunun esnemesi oldukça doğal bir davranıştır ve birçok anlamı olabilir. Muhabbet kuşları tahmin edileceği üzere uykuları geldiğinde esneyebilmektedir. Gün içerisinde yoruldukları zaman da bu davranışın görüldüğü gözlemlenmiştir. Bir başka anlamı ise muhabbet kuşlarının bulunduğu ortamın oksijen yetersizliğinde esneme davranışı gösterdiğini söyleyebiliriz.

Muhabbet Kuşunun Tüylerini Kabartması Ne Anlama Gelir?

Muhabbet kuşunun tüylerini kabartma davranışı birçok sebepten dolayı gerçekleşebilir. Bunları sıralayacak olursak;

  • Üşüdükleri zaman tüylerini kabartabilirler. Bu durumda kuşunuzun bulunduğu ortamın sıcaklığını kontrol etmeniz, sularına birkaç damla limon sıkarak vitamin takviyesi sağlayabilirsiniz.
  • İshal nedeniyle halsiz düşebilen muhabbet kuşları tüylerini kabartarak oturabilirler. Kafes tabanındaki dışkıları kontrol ederek gerekli müdahalelerde bulunmanız gerekebilir.
  • Muhabbet kuşları tüylerine yapışan tozları atmak için kabarıp silkelenme hareketini sergileyebilmektedir.

Muhabbet Kuşunun Bacak Germesi Ne Anlama Gelir?

Muhabbet kuşunun bacak germe hareketini yapması da doğal bir davranıştır. Bu konuyu tıpkı insanların yaptığı vücut germe hareketine benzetebiliriz.

Muhabbet Kuşunun Kafa Sallaması Ne Anlama Gelir?

Muhabbet kuşu sahipleri bu davranışı sıklıkla gözlemlemektedir. Bu davranışı sergileyen kuşlarınızın sağlıklı ve keyifli olduğunu tahmin edebilirsiniz. Çok sevdikleri oyuncaklarıyla oynarken, dişi kuşa kur yapmak için veya oyun oynarken kafa sallama hareketi yaptığını görebilirsiniz.

Muhabbet Kuşunun Kanatlarını Kaldırması Ne Anlama Gelir?

Muhabbet kuşlarının kanatlarını kaldırması, kanatlarını gevşetmek için ya da bulunduğu ortamın sıcak olduğu durumlarda serinlemek amacıyla yaptıkları bilinmektedir.

Muhabbet Kuşunun Tek Ayak Üstünde Durması Ne Anlama Gelir?

Muhabbet kuşunun tek ayak üstünde durmasının da farklı anlamları bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bulundukları durumdan ve ortamdan memnun olan kuşların tek ayak üstünde dinlendikleri diyebiliriz. Bir diğeri ise kuşunuzun ayağında bir sorun olabileceği anlamı çıkabilmektedir. Bazen kuşlar oynarken ya da kafeste hareket ederken ayaklarını sıkıştırabilirler. Bu durumda ağrıyan ayakları üzerine basmak istemeyeceklerdir. Kuşunuzu elinize alarak ayağını kontrol edebilir, herhangi bir kızarma ve morarma olup olmadığını kontrol edebilir ya da hafifçe bastırarak acı duyup duymadıklarını tespit edebilirsiniz.

Muhabbet Kuşunun Kuyruk Sallaması Ne Anlama Gelir?

Muhabbet kuşları çok yorulduklarında nefes kontrolü sağlamak amacıyla kuyruklarını sallayabilirler. Eğer bu davranışı sürekli yapıyorsa, solunum yollarında bir problem olabileceğinden veteriner hekime başvurabilirsiniz.

Muhabbet Kuşunun Kusması Ne Anlama Gelir?

Muhabbet kuşunun kusması çeşitli durumlarda gerçekleşebilir. Bunların bazıları çok normal sayılırken bazıları ise ciddi bir durumun habercisi olabilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Muhabbet kuşu dişisine veya erkeğine kusma hareketiyle kur yapıyor olabilir.
  • Oyuncaklarına karşı kusma hareketi sergiliyor olabilir (tek yaşayan kuşlarda görülmektedir.)
  • Yedikleri yiyeceklerin dokunması veya fazla yemeleri nedeniyle kusuyor olabilir.
  • Mikropları vücuttan uzaklaştırmak için kusuyor olabilir.
  • Ani korku ve üzüntü durumlarında veya kafesteyken kaygılanması sonucu kusuyor olabilir.

Muhabbet Kuşunun Kanat Çırpması Ne Anlama Gelir?

Muhabbet kuşları kafesteyken veya dışarıdayken zaman zaman kanat çırpma hareketi yapabilirler. Kafesteyken kanat çırpıyorsa kanatlarıyla egzersiz ve alıştırma amacıyla yapıyor diyebiliriz. Yavru kuşlar bu hareketi hem kafeste hem de dışarda sergileyebilmektedir. Bazı durumlarda ise dikkat çekme amacıyla kanat çırpma hareketini yapmaktadırlar.

Muhabbet Kuşunun Sağa Sola Gitmesi

Muhabbet kuşunuz kafeste sürekli bir sağa bir sola gidiyorsa bu hareketi dışarı çıkmak amacıyla dikkat çekmek için yapıyor diyebiliriz. Bazen de sadece oyun amacıyla bu hareketi gösterebilirler.

Muhabbet Kuşunun Mutlu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşunun mutlu olduğu anlamak oldukça kolaydır. Bulunduğu ortamdan ve durumdan memnun olan kuşlar sürekli öterek şarkı söylerler ve konuşurlar. Etrafındaki nesnelerle oyunlar oynarlar ve sizinle daha çok temas kurarlar.

Muhabbet Kuşunun Üzgün Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Duygularını çok kolay bir şekilde belli eden muhabbet kuşlarının üzgün olduğunu da anlamak basittir. Durgun halde beklediklerinde, tüylerini kabartarak oturduklarında ve size hiçbir şekilde tepki vermeyip etkileşim kurmadıklarında üzgün olduklarını anlayabilirsiniz. Onun dikkatini çekecek oyuncaklar vererek ve ilginizi göstererek morallerini düzeltebilmeniz mümkündür.

Muhabbet Kuşunun Kızgın Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşları herhangi bir şeye kızdıklarında bunu belirgin bir şekilde gösterebilmektedir. Kanatlarını kaldırarak, yüksek seste sürekli öterek ve ısırarak kızgın olduklarını belli edebilirler.

Muhabbet Kuşunun Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşunun hasta olduğunu anlamak için onu iyi gözlemlemek gerekir. Nezle, ishal, kabızlık ya da mantar gibi hastalıklarda kuşunuz daha durgun bir davranış gösterecektir. Normalde sürekli öten ve oyunlar oynayan, sizinle sürekli temasta bulunan kuşlarınız bu hareketleri yapmadığında, kafes tabanında hareketsiz bir şekilde oturduğunda ya da sürekli uyuduğunda bir sorun olduğu kanısına varabiliriz. Kuşların hastalıkları konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekebilmektedir.

Muhabbet Kuşu Türleri ve Özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir