Muhabbet Kuşu Karanlıktan Korkar Mı?

Muhabbet kuşu karanlıktan korkar mı?

Evinde muhabbet kuşu besleyenlerin merak ettiği muhabbet kuşu karanlıktan korkar mı? sorusunun yanıtı içeriğimizde.

Muhabbet Kuşu Karanlıktan Korkar Mı?

Evlerin yaramaz ve sevimli üyeleri olan muhabbet kuşları, sosyal yapıları ile bizlere neşe kaynağı olmaktadır. Konuşkan olmaları sayesinde söylediklerinizi tekrar edebilen bu kuşlar oldukça hassas yapıdadır. Duygularını kolayca yansıtabilen muhabbet kuşları için kafesin bulunduğu ortam da çok önemlidir.

Her canlıda olduğu gibi muhabbet kuşlarının da karanlıkta savunmasız ve korkak olmaları çok doğaldır. Muhabbet kuşları karanlıkta da görebilmektedir fakat gündüz olduğu kadar iyi bir görüş sağlayamazlar. Bu nedenle ortam karanlık olduğunda etraftan duyacakları sesler ve hareketler onları korkutabilir ve kafeste çırpınmaya başlayabilirler. Böyle bir durumla karşılaştığınızda direkt olarak odanın ışığını açıp kuşunuzun yanına giderek onun sakinleşmesini sağlamak olmalıdır. Nefes alışverişleri düzelene kadar yanından ayrılmamalı, sakin ve yumuşak ses tonlarıyla onları sakinleştirmeye çalışabilirsiniz.

Karanlık, muhabbet kuşları için korkutucu bir durum değildir. Aksine onların uyuyabilmeleri ve dinlenebilmeleri için uygun bir ortam sağlamaktadır. Muhabbet kuşları için beslenme ne kadar önemliyse uyku da bir o kadar önemlidir. Bu nedenle tüylü dostlarınızın rahat ve huzurlu bir şekilde uyuyabilmeleri için uygun ortamı sağlamanız gerekmektedir.

Muhabbet kuşlarınız karanlıkta sürekli korkuyorsa ve bu tekrar eden bir durum haline geldiyse, onların gece boyu dinlenebilmeleri için alternatif çözümler üretmek gerekmektedir. Örneğin, ortamın karanlığını az da olsa kırarak hafif bir aydınlık sağlayan gece lambaları kullanabilirsiniz. Bu lambalar direkt olarak kafese vurmamalı, ancak kuşun kafeste rahat hareket edebileceği aydınlık ortamı sağlar konumda ve parlaklıkta olmalıdır. Yani kısaca, odada loş bir ışık yaratmalıdır.

Muhabbet kuşlarınızın sabahları neşeli ve cıvıltılı seslerini duymak, enerjik olmalarını sağlamak istiyorsanız gece uykularını almalarını sağladığınızdan emin olmalısınız. Etraftaki hareketleri ve sesleri tehdit olarak algılayan ve paniğe kapılan kuşlar kendilerine zarar vereceğinden, gerekirse odada loş bir ışık kaynağı bulundurabilirsiniz. Bu ışık kaynağı onların uyumasını engellemeyecek renkte ve parlaklıkta olmalı, onların sakin uyumalarına yardımcı olmalıdır.

Muhabbet kuşu karanlıktan korkar mı? sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Aşağıdaki bağlantıda bulunan içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir