Muhabbet Kuşu Kuluçka Süresi

Muhabbet Kuşu Kuluçka Süresi

Bu içerikte eşli muhabbet kuşu olan ve yavru almak isteyenler için muhabbet kuşu kuluçka süresi konuundan bahsediyoruz.

Muhabbet Kuşu Kuluçka Süresi

Muhabbet kuşları ortalama 6-8 aylıkken çiftleşme eğilimine girmeye başlamaktadır. Beslediğiniz kuşunuzun yanına bir eş aldığınızda bir süre birbirlerine alışmaya çalışacaklar ve daha sonrasında ise çiftleşmeye başlayacaklardır. Muhabbet kuşları tek seferde 2-6 yumurta yapmaktadır. İki yumurta arası 2 veya daha fazla sürebilmektedir. Yumurtlayacak olan muhabbet kuşları eğer kafeste yuva yoksa, kafes tabanında bir noktada durarak orada yumurtlayacaktır. Bu yüzden kuşlarınızın çiftleştiğini gördüyseniz kafese hemen bir yuvalık takmanız isabetli olacaktır.

Muhabbet kuşu kuluçka süresi 18 gündür. İlk yumurtadan itibaren tüm yumurtaları takip ederek üzerine +18 gün ekleyebilir ve tahmini olarak yavruların hangi tarihte çıkacağını tespit edebilirsiniz. Elbette bu süre, dişi kuşun kuluçkaya yatarak yumurtaları soğutmaması ile de ilgilidir. Bazı dişi kuşlar yumurtalara bakmayabiliyor ve eğer dolu olsa bile yumurtadan yavru çıkmayabiliyor. Bazen de yumurtalara dokununca veya yerini değiştirince anne kuş bu yumurtaları kırıp yuva dışına atabilmektedir. Bu sebeple hiçbir şekilde kuluçkada olan anne kuşu rahatsız etmemeli, kafes yerini değiştirmemeli ve yumurtalara dokunmamalısınız.

Dişi kuşlar kuluçka dönemi boyunca sadece yemek ve su içmek için ya da tuvalet için yuvayı terk etmektedirler. Bu süre boyunca kafeste ekstra mama, taze su ve yem bulunduğundan emin olmalısınız. Yumurtanın çıkma tarihinden itibaren 18 gün sonra yavrular yumurtadan çıkmaya başlayacaktır. İlk çıktıklarında tüysüz ve gözleri kapalı olan yavruları anneleri kursaktan beslemektedir. Bu süre zarfında da anne kuşun beslendiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Yumurtadan çıktıktan sonra ortalama 30 günde tamamen tüylenen ve gelişen yavrular, yuvadan kafasını uzatarak kendini göstermeye başlayacaktır. Sonrasında ise anne kuş tarafından yem kırmayı öğrenecekler ve artık oradan ayrılmaya hazır olacaklardır. Yem kırmayı daha kolay öğrenebilmeleri için kafes tabanında dal darı bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Muhabbet Kuşu Uçakta Taşınır Mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir