Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

Muhabbet kuşunuzun öğrettiğiniz kelimeleri söylemesini istiyorsanız, bu içerikte muhabbet kuşu nasıl konuşturulur? konusundan bahsedeceğiz.

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

Muhabbet kuşları, papağan ailesinden geldiği için papağan türlerinin çeşitli özelliklerine sahiptirler. Bunlardan en önemlisi de muhabbet kuşlarının konuşabilmesi diyebiliriz. Yeterli zaman ayırdığınızda tekrarladığınız kelimeleri konuşabilen muhabbet kuşları, ilgi gösterdiğiniz sürece çok daha hızlı ve çok daha fazla kelime öğrenebilmektedir.

Erkek muhabbet kuşları konuşma konusunda oldukça başarılıdır. Özellikle yavruyken sahiplendiğiniz muhabbet kuşlarıyla çok zaman geçirip onun güvenini kazandıktan sonra istediğiniz kelimeleri öğrenmesi çok daha kolay olacaktır. Muhabbet kuşu besleyenler kuşlarına genellikle “cicikuş, aşkım, babacık, cimbom, beşiktaş, şapşal” gibi kelimeleri kolaylıkla öğretebilmektedir. Ancak biraz önce de dediğimiz gibi yeterli ilgiyi gösterdiğinizde kuşunuzun öğrenebileceği kelimeler ve hatta cümlelere siz bile şaşırabilirsiniz.

Muhabbet kuşunu konuşturmak temelde çok basit bir mantığa dayanır. Kuşunuza yakın bir mesafeden öğrenmesini istediğiniz kelimeleri sürekli tekrarlayarak ve bunu düzenli olarak yaparak kuşunuza o kelimeyi öğretebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, ona sevgiyle yaklaşmak ve ses tonunuzu güzel ayarlamak olmalıdır. Çok yüksek tonlardan değil, daha yumuşak ve anlaşılır bir şekilde yavaş yavaş bu kelimeleri tekrarlayabilirsiniz. Düzenli tekrarlara devam ederek kuşunuzun bir süre bu kelimeleri taklit etmeye çalıştığını göreceksiniz. Kuşunuz bu kelimeyi tam anlamıyla öğrenip söylemeye başladıktan sonra diğer kelimeye geçebilirsiniz. Elbette ilk kelimeyi de bu sırada tekrarlamanız önemli. Kuşunuzun unutmaması için her kelimeyi sürekli söylemeniz gerekiyor. Ona basit kelimelerden 2-3 tanesini peşpeşe söyleyerek de eğitim verebilirsiniz. Kuşunuz öğrenince bu kelimeleri bu sırayla söyleyecektir.

Kuşunuz biraz daha büyüyüp ortalama 1 yaşına yaklaşırken veya geçmeye başlarken daha uzun kelimeler söylemeye başlayabilirsiniz. Hatta birkaç kelimeden oluşan basit cümleleri tekrar edebilirsiniz. Kuşlarınızın öğrendiği kelime ve cümlelerin sayısı gün geçtikçe artacak ve bu sayıyı gördükçe siz bile şaşıracaksınız. Muhabbet kuşları 100 kelimeye kadar konuşabilmektedir, bazı kuşların 100’den fazla kelimeyi öğrendiği de kayıtlara geçmiştir.

Bazı kuş sahipleri bir ses kaydını döngüye alarak ya da konuşan kuşların kaydını kendi kuşlarına dinletip bu kelimeleri öğrenmelerini beklemektedir. Ancak kuşunuzun sizinle bağ kurabilmesi için kelimeleri sizden öğrenmesi daha iyi olacaktır.

Muhabbet Kuşu İsim Önerileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir