Muhabbet Kuşu Neden Hapşırır?

Muhabbet Kuşu Neden Hapşırır?

Muhabbet kuşları evlerin neşe kaynağı olan sosyal canlılardır. Bu içeriğimizde muhabbet kuşu neden hapşırır? konusuna değineceğiz.

Muhabbet Kuşu Neden Hapşırır?

Canlı renkleri, sosyal etkileşimleri, konuşkanlıkları ve zekalarıyla kendine hayran bırakan muhabbet kuşları popüler evcil kuşlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bakımı oldukça kolay olan muhabbet kuşları genellikle tohumlarla beslenmekte, bunun yanında taze meyve ve sebzeleri de severek tüketmektedirler.

Hem duygusal olarak hem de metabolizmaları oldukça hassas olan muhabbet kuşları da tıpkı insanlar gibi zaman zaman hasta olabilmektedirler. Sıklıkla görülen muhabbet kuşu hastalıkları ishal, kabızlık, nezle ve grip, mantar ve parazitlerden kaynaklı rahatsızlıklardır. Muhabbet kuşları hasta olduklarında bunu size belli etmektedirler. Kuşun davranışlarındaki değişiklikler ve normal dışı hareketler ile kuşunuzda bir problem olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşu neden hapşırır? sorusunun yanıtı aslında basit. Üst solunum yollarında gelişen virüs ve soğuk algınlığı gibi durumlarda muhabbet kuşları normal olarak hapşırmaktadırlar. Buna ek olarak burun akıntısı gibi durumlar da görülebilmektedir. Soğuk algınlığı ve virüs gibi durumlarda kuşunuzun suluğuna limon veya portakal suyu damlatabilir, C vitamini kaynağı meyveler vererek bu süreci atlatmalarında yardımcı olabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarının hapşırma nedenlerinden bir başkası da bulunduğu ortam denebilir. Tozlu ortamlar ya da temiz olmayan kafesler ile nemli ortamlar muhabbet kuşunuzun hapşırma refleksini göstermesine neden olabilmektedir. Bu nedenle kuşlarınızın yaşam alanlarının temiz olmasını sağlamanız gerekmektedir.

Muhabbet kuşunun hapşırma nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Kuşun bulunduğu ortamda kokulu mum veya tütsü gibi nesnelerin kullanımı
  • Ortamda sigara ve tütün ürünlerinin içilmesi
  • Oda spreyi kullanılması
  • Ağır kokulu kimyasal maddeler ile temizlik yapılması ve ortamın havalandırılmaması

Eğer hastalık kaynaklı değilse, muhabbet kuşunuzun bulunduğu ortamın temiz olmasına ve koku yayan nesnelerin kullanılmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Kuşlarınızın sağlıklı yaşam sürebilmeleri için kafeslerini sıklıkla temizlemeniz, günlük taze ve temiz su sunmalı, yemliklerini düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir