Muhabbet Kuşu Neden Kaşınır?

Muhabbet Kuşu Neden Kaşınır?

Muhabbet kuşları çeşitli nedenlere bağlı olarak kaşınma hareketini gösterebilir. Bu içerikte muhabbet kuşu neden kaşınır? sorusunu yanıtlıyoruz.

Muhabbet Kuşu Neden Kaşınır?

Muhabbet kuşları pek çok farklı nedene bağlı olarak kaşınabilirler. Bu hareket bazen gayet normal karşılanırken bazen de sağlık problemlerinden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Günün büyük bir kısmında muhabbet kuşları tüylerini düzeltmek ve temizlemek amacıyla kaşınabilirler. Özellikle tüy dökme dönemlerinde bu davranış daha çok gözlenir. Bu durum gayet doğaldır ve herhangi bir sorun olduğu anlamına gelmez. Tüy dökme döneminde kafes tabanında normalden çok daha fazla tüy gördüğünüzde durumun normal olduğunu anlayabilirsiniz.

Parazitler, alerjiler, enfeksiyon ve stres gibi durumlarda da muhabbet kuşlarında aşırı bir kaşınma davranışı gözlemlenebilmektedir. Bitler, akarlar ve diğer parazitler kuşlarda aşırı kaşınmaya neden olmaktadır. Muhabbet kuşlarında sıkça görülen kırmızı akarlar, kuşunuzu rahatsız ederek aşırı kaşınmasına neden olabilmektedir. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız bir veteriner hekime başvurarak dış parazitlerden kurtulmak için gereken desteği alabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarının yetersiz beslenmesi, ortamdaki düşük nem ve banyo yapmama gibi durumlar sonucunda da kuşun cildi kuruduğundan kaşınmaya neden olabilmektedir. Eğer altta yatan farklı bir neden bulamadıysanız bu durumdan dolayı kuşunuz kaşınıyor olabilir.

Muhabbet kuşları da tıpkı insanlar gibi çeşitli faktörlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Ortamdaki toz, küf, polen ve kimyasallara karşı alerjik reaksiyon gösterdiklerinde kaşıntı, iltihap, hapşırma ve solunum problemleri yaşayabilirler.

Günlük rutinlerinde yaşanan değişim sonucu strese girebilen muhabbet kuşlarında, strese bağlı olarak kaşınma ve tüy yolma gibi problemler yaşanmaktadır.

Muhabbet Kuşlarında Kaşınma Tedavisi

Sürekli kaşınan muhabbet kuşlarında bu davranışı önlemek ve tedavi etmek için öncelikle altta yatan problemi tespit etmek gerekir. Parazitlerden dolayı kaşınan kuşlar için kafes temizliğini yapmak ve veteriner hekimin önerdiği parazit ilaçlarını kullanmak faydalı olacaktır.

Alerji durumlarında ise yine ortamın temizliğine özen göstermek gerekir. Toz, küf ve polen gibi etkenleri ortadan kaldırmak muhabbet kuşunun kaşınma problemini ortadan kaldıracaktır.

Strese bağlı kaşınma durumlarında ise muhabbet kuşunuzun günlük rutinlerinde çok sık değişiklik yapmamak, kafeslerinin yerini değiştirmemek ve çok gürültülü ortamlarda tutmamak faydalı olacaktır. Aynı zamanda sosyal etkileşimlerinde de değişiklik yapmamak stres durumlarını azaltacaktır.

Kuşunuzda cilt kuruluğu yaşanıyorsa, uygulayabileceğiniz en doğru yaklaşım kafese banyoluk koymak olabilir. Böylece kuşunuz kendi istediği zaman banyo yaparak vücudundaki nem dengesini sağlayabilecektir.

Muhabbet Kuşu Ele Nasıl Alıştırılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir