Muhabbet Kuşu Tek Yaşar Mı?

Muhabbet Kuşu Tek Yaşar Mı?

İlk defa Muhabbet kuşu sahiplenenlerin merak ettiği muhabbet kuşu tek yaşar mı? sorusunu yanıtlıyoruz.

Muhabbet Kuşu Tek Yaşar Mı?

Muhabbet kuşları sosyal hayvanlardır ve doğal olarak yanlarına bir arkadaş isteyebilirler. Elbette bir insan ile de çok sıkı bir bağ kurabilir fakat kendi türünden bir arkadaşı olması da onun için daha iyi olabilmektedir.

Kuşlarıyla çok vakit geçiren insanlar, kuşlarının ona çok sıkı bir bağ ile bağlanmasını sağlar. Kuşunuz sürekli sizinle oynamak isteyecek, sizinle konuşacak ve yanınızdan ayrılmak istemeyecektir. Ancak bu ilgi azaldığında muhabbet kuşları strese girebilmektedir. Strese giren muhabbet kuşlarında iştahın kapanması, tüy dökme gibi davranışlar görülebilmektedir. Eğer yeterince vakit ayıramıyorsanız, muhabbet kuşunuzun yanına bir arkadaş almayı düşünebilirsiniz.

Yeterli vakit ayırabiliyorsanız yalnız bir muhabbet kuşuna sahip olmanın birçok avantajını görebilirsiniz. Yalnız bir muhabbet kuşu daha dost canlısı olup, eşine göstereceği fiziksel temastan çok daha fazlasını size gösterecektir. Aynı zamanda ısırma ve agresif davranışları daha az göstereceklerdir.

Muhabbet kuşunuzu konuşturmak ve çeşitli numaralar öğretmek istiyorsanız, bunları yalnız bir muhabbet kuşuna daha kolay ve kısa sürede öğretebilirsiniz. Eşi ya da arkadaşı olan bir kuş bu tür eğitimlere katılmak yerine eşine kur yapmayı, arkadaşıyla oynamayı tercih edecektir. Mevcut kuşunuzu alıştırıp sizinle temasını artırınca yanına dişi ya da erkek bir kuş almayı düşünmeniz daha doğru olacaktır.

İki Dişi Kuş Aynı Kafeste Yaşar mı?

Dişi kuşlar doğası gereği baskın bir cinsiyette olduğundan aynı kafeste iki dişi kuşun bir arada olması pek tavsiye edilmemektedir. Birlikte yaşayan dişi kuşlar bir süre sonra çatışmaya başlayacağından bu durum birbirlerine zarar vermeye kadar gidebilir. Bu nedenle ayrı kafeslerde beslemeniz daha doğru olacaktır.

İki Erkek Kuş Aynı Kafeste Yaşar mı?

İki erkek muhabbet kuşu bir arada dişi kuşlara göre daha iyi anlaşabilirler. Elbette kavga da edebilirler fakat iyi anlaşmaya daha eğilimli olduklarını söyleyebiliriz. Yeterli büyüklükte bir kafeste rahat hareket alanları oldukları sürece iki erkek kuş aynı kafeste iyi geçineceklerdir. Hatta konuşan ve eğitimli bir kuşunuz varsa yanına yavru bir kuş alarak, yetişkin kuştan konuşmayı öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Dişi ve Erkek Kuş Bir Arada Yaşar mı?

Doğaları gereği dişi ve erkek muhabbet kuşları bir arada yaşayabilir ve çok mutlu olabilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, kuşların anlaşamamaları durumunda müdahale gerekmesidir. Dişi kuş, erkeğin iyi bir eş olmayacağını anlarsa onu kendinden uzaklaştırmak için ona zarar verebilmektedir. Bu sebeple onları eşlediğinizde iyi takip etmeniz gerekmektedir.

Birbiriyle anlaşan dişi ve erkek muhabbet kuşları ömür boyu mutlu yaşayacaklardır ve üreyerek yavrular verecektir. Bu durumda da size büyük görev düşecek ve onlara gerekli takviyeleri ve yuvayı sağlamak durumunda kalacaksınız. Deneyimsiz olan çift kuşlar başlarda yumurtalara bakmayı reddedebilir, yumurtaları kırabilir. Ancak bazı kuşlarda bu gibi durumlar yaşanmayıp, çiftler sağlıklı yavrular büyütebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir