Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

Muhabbet kuşları da tıpkı insanlar gibi çeşitli bakımlara ihtiyaç duyarlar. Bu içeriğimizde muhabbet kuşu tırnak kesimi konusuna değineceğiz.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

Muhabbet kuşları sahiplerinin belirli periyotlarla kuşların bakımına yardımcı olmaları gerekmektedir. Bu bakımların en başında tırnak bakımı gelmektedir. Muhabbet kuşları zaman zaman tırnaklarını gagalarıyla düzeltmektedir fakat bunu sadece uçlarını düzelterek yapmaktadırlar. Bizlere düşen ise uzayan tırnaklarını dikkatli bir şekilde kesmektir.

Muhabbet kuşlarının uzayan tırnakları bir süre sonra dönmeye başladığından kuşun hareketlerini de kısıtlamaktadır. Aynı zamanda kafes içinde bulunan aksesuarlara ya da tüllere takılarak daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Yürüyüşlerinde bile bu problemi gözlemleyebilirsiniz.

İlk defa kuşunuzun tırnağını kesecekseniz yanınızda bu konuda tecrübeli birinin bulunması daha iyi olacaktır. Çünkü tırnağı keserken daha derin kesebilir ve kanamaya yol açabilirsiniz. Tecrübeli birinden destek alarak bu işin detaylarını ve tüyolarını öğrendikten sonra siz de kendi başınıza kuşunuzun tırnak bakımını yapabileceksiniz.

Muhabbet kuşunuzun tırnağında tırnağı besleyen damarlar bulunur. Bu damarları tespit ederek bu bölgeye çok yaklaşmamanız gerekir. Kuşunuzu elinize alıp tırnağını bir ışık kaynağına tutarak damarlı bölgeyi görebilirsiniz. Damarları göremeseniz de tırnağın mat kısmı olarak da düşünebilirsiniz. Uzayan kısımlar ise saydam olacaktır ve kesilmesi gereken kısım kendini gösterecektir.

Eğer olur da tırnak keserken kanamaya neden olursanız bebek pudrası kullanarak kanamayı durdurmanız gerekir. Aşırı kanamalarda muhabbet kuşunuzun sağlığı tehlikeye girecektir.

Muhabbet kuşunun tırnak kesimini 4-6 hafta aralığında düzenli olarak yapabilirsiniz. Erken yaşlarda bu rutine alıştırdığınızda kuşunuz daha sakin davranacaktır. Ancak yine de kuşunuzu elinize alıp tırnağını kesmeye çalıştığınızda canları yanmasa bile agresif hareketler sergileyebilir ya da çığlık atabilirler. Elinizden kaçmaya da çalışacakları için tırnağı da sabit tutmaya çalışmanız gerekmektedir. Böylece tırnağı daha derin kesme gibi riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Muhabbet kuşu tırnak kesimi bittikten sonra onu serbest bırakarak rahatlamasını sağlamalı ve onunla konuşarak sakinleştirebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Neden Kaşınır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir