Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşunuzun ne zaman doğduğunu bilmiyorsanız, bu yazımızda muhabbet kuşu yaşı nasıl anlaşılır? anlatıyoruz.

Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu almadan önce herkesin aklına ilk olarak muhabbet kuşunun yaşı gelmektedir. Çünkü, yaşça daha küçük muhabbet kuşlarının alıştırılması ve eğitimi yetişkinlere göre daha kolay olmaktadır. Muhabbet kuşunun yaşının anlaşılması için kontrol edilmesi gereken ve yaklaşık olarak doğru sonuçlar veren bazı noktaları paylaşıyoruz.

1. Muhabbet Kuşunun Başındaki Çizgiler

muhabbet kuşu yaşı

Genç bir muhabbet kuşunu tanımak için kanatlarından başına doğru uzanan çizgileri izlemek gerekir. Kanatlarından cereye kadar uzanan çizgilerin görüldüğü muhabbet kuşlarının 3-4 aylıktan küçük olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bu çizgileri göremezseniz, bu kuş ilk tüy dökümünde bu çizgileri kaybetmiş demektir ve 3-4 aylıktan büyük diyebiliriz. Yukarıdaki görselden yavru ve yetişkin muhabbet kuşlarını tanıyabilirsiniz.

Not: Lutino ve Albino gibi türlerde bu yöntem dışındaki diğer yöntemleri takip etmeniz gerekmektedir.

2. Göz Kontrolü

muhabbet kuşu yaş

Yavru bir muhabbet kuşunu gözlerine bakarak da anlayabiliriz. Kuşun gözlerini inceleyerek yaşını belirlemeniz mümkündür. Yavru muhabbet kuşlarının göz bebeğinin etrafında beyaz halka görülmemektedir. Yani simsiyah gözlere sahip ise bu kuşun yavru olduğunu anlayabilirsiniz. 1 yaşından sonra göz bebeğini çevreleyen beyaz halka görülmeye başlar ve yaşı büyüdükçe göz bebeği küçülerek bu beyaz kısım daha belirgin bir şekilde görünmeye başlar.

3. Cere ve Gaga Rengi

Muhabbet kuşlarının cere ve gaga renkleri de yaşlarını anlamak konusunda yardımcı olmaktadır. Yavru muhabbet kuşlarının gagaları doğduklarında siyahtır. Bu renk gün geçtikçe kaybolur ve gaga kendi rengini almaya başlar. Ortalama 35-40 günlük muhabbet kuşlarının gagalarında bu siyah rengi görebilirsiniz.

muhabbet kuşu cinsiyeti

Cerenin rengi de yaş konusunu anlamanızda kolaylık sağlar. Yavru erkek muhabbet kuşlarının cereleri pembe renklidir, yetişkinlerde ise mavi renge dönüşmektedir. Dişi muhabbet kuşlarının cereleri ise soluk beyaz-mavi görünümünden kahverengiye dönüşür. Bu şekilde kuşların yavru veya yetişkin olduklarını tespit edebilirsiniz.

4. Ayaklarının Kontrolü

Genç muhabbet kuşlarının ayakları parlak ve canlı bir görüntüye sahip olur. Yetişkin ve daha yaşlı kuşlarda ise mat ve yıpranmış bir görüntü izlenmektedir. Bu da muhabbet kuşlarının yaşını anlamakta kolaylık sağlayan yöntemlerden biridir.

5. Sakaldaki Benekler

Muhabbet kuşlarının sakal kısımlarında benekler bulunur. Bu benekler kuş yavruyken daha küçük görünür, yetişkinlerde ise daha belirgin ve büyüktür.

Muhabbet kuşlarının yaşı nasıl anlaşılır? sorusunun yanıtı yukarıda sıraladığımız kontroller ile verilebilmektedir. Yavru ve genç kuşlar eğitime ve ele alıştırmaya daha yatkın olduklarından birçok kişi yavru muhabbet kuşu almayı tercih etmektedir. Sizler de bu yöntemleri kullanarak kuşlarınızın yaşını yaklaşık olarak tahmin edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir