Muhabbet Kuşu Yıkanır Mı?

Muhabbet Kuşu Yıkanır Mı?

Muhabbet kuşlarının sevdiği aktiviteler arasında banyo yapmak da bulunur. Peki muhabbet kuşu yıkanır mı? merak edilenleri anlatıyoruz.

Muhabbet Kuşu Yıkanır Mı?

Muhabbet kuşları da diğer kuşlar gibi banyo yapmayı çok severler. Özellikle havanın sıcak ve nemli olduğu zamanlarda kendilerini ferahlatmak için bu aktiviteyi sık sık tekrarlarlar. Yıkanırken tüylerini ve kanatlarını açarak suyun derilerine temas etmesini sağlarlar ve kendi temizliklerini yapabilirler.

Muhabbet kuşunun yıkanması için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Fakat bu yöntemler her kuşun farklı tepki vermesinden dolayı kuşun sevdiği yöntemi kullanmak daha doğru olacaktır. Örneğin, musluğu çok az açarak suyun ince bir şekilde akmasını sağladıktan sonra kuşunuzu suya yaklaştırın. Avuç içinize suyun dolmasını sağlayın ve kuşunuzun suyun içine girip çıkmasını keyifle izleyin. Muhabbet kuşları akan suyun altına girip çıkacak, avcunuzda biriken suyun içine girecek ve kendini temizleyecektir.

Bir başka yöntem ise sprey ile kuşunuza su püskürtmek diyebiliriz. Fakat her kuş bundan hoşlanır diyemeyiz, bu yüzden birkaç kere bu yöntemi deneyip kuşunuzun tepkisini inceledikten sonra bu yöntemi devam ettirip ettirmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Bazı kuş sahipleri ise direkt olarak kuşlarını yıkamayı tercih etmektedir. Fakat kuşlarınız bu etkinlikte korkabilecekleri için uygulamanızı tavsiye etmiyoruz. En güzel yöntem musluğun altında kuşunuzun kendi kendine yıkanması ya da kafese koyacağınız banyolarda yıkanmaları olacaktır. Kafese koyduğunuz kuş banyolarının içerisindeki suyu sürekli tazeleyebilir, kuşunuzun burada banyo yapmasını keyifle izleyebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir