Pakistan Papağanı Özellikleri

Pakistan Papağanı Özellikleri

Canlı tüyleri ve eğlenceli karakterleriyle popüler papağan türlerinden biri olan Pakistan papağanı özellikleri nelerdir? anlatıyoruz.

Papağan türleri arasında en konuşkan papağan türü olarak bilinen Pakistan papağanı, sahip olduğu renkleriyle kendine hayran bırakan bir papağan türüdür. Amazon papağanı ya da Küçük İskender papağanı adıyla da bilinen bu papağan türü dost canlısı ve sevecen bir yapıya sahiptir.

Pakistan papağanının kökeni Pakistan, Nepal ve Hindistan dışında Afrika ve Avrupa’ya da dayanmaktadır. Türkiye’de de görülen Pakistan papağanları İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlere göç yoluyla gelmektedirler.

Pakistan Papağanı Özellikleri

Pakistan papağanının ortalama ömrü 20-30 yıl civarlarındadır. 30-35 cm boyunda ve 300-350 gram ağırlığında olan Pakistan papağanları genellikle yeşil renklerde görülse de nadiren mavi ve turkuaz tonlarına da rastlanmaktadır.

Diğer papağan türlerinin aksine Pakistan papağanları konuşabilen bir tür değildir. Israrlı bir eğitim süreciyle zor da olsa birkaç kelime konuşabilmektedir. Her ne kadar konuşmaya yatkın olmasalar da sesleri ve hareketleri taklit etme konusunda oldukça yeteneklidir diyebiliriz. Telefon, kapı ve ıslık seslerini taklit edebilen bu papağanlar, müzik seslerinde kanatlarını ve başlarını sallayarak dans edebilirler.

Evcilleştirilmesi oldukça zor ve zahmetli olan Pakistan papağanlarına yeterli vakit ayırarak bir miktar da olsa evcilleştirebilirsiniz. Sürekli ilgi gösterilmesi gereken bu canlılar, yeterli ilgiyi görmediklerinde hırçınlaşabilir ve size karşı yabancılaşma yaşayabilir.

Çeşitli tahıllar, taze sebze ve meyveler, tuzsuz, çiğ ve kabuklu kuruyemiş çeşitleriyle besleyebileceğiniz Pakistan papağanının kafeslerini de büyük tercih etmeniz gerekmektedir. Kafesteyken daha rahat hareket edebilmesi için kafes boyutu önemli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir