Papağanlar Kaç Yıl Yaşar?

Papağanlar Kaç Yıl Yaşar?

Bu yazımızda papağan sahiplerinin merak ettiği bir soru olan papağanlar kaç yıl yaşar? sorusunun yanıtını paylaşıyoruz.

Papağanlar Kaç Yıl Yaşar?

Farklı boyutlarda, farklı karakterlerde ve renklerde pek çok papağan türü bulunmaktadır. Dünya genelinde bilinen 279 farklı papağan türü bulunmaktadır. Oldukça zeki canlılar olan papağanların bazıları konuşmazken, bazılarının konuşma ve taklit yetenekleri çok gelişmiştir ve duyanları kendine hayran bırakmaktadır.

Papağanların ortalama ömrü pek çok şarta göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğada yaşayan papağanlar ile evde beslenen papağanların yaşam süreleri farklılık gösterebilmektedir. Evde beslenen papağanların yaşam ömrü ise bakım şartlarına ve ortama göre değişkenlik göstermektedir. Ancak yine de diğer kuş türlerine göre oldukça uzun yıllar yaşadıklarını söyleyebiliriz.

Papağan TürüOrtalama Yaşam Süresi
Jako Papağanı40-80 Yıl
Kakadu Papağanı20-30 Yıl
Geveze Lori Papağanı10-30 Yıl
Senegal Papağanı40-50 Yıl
Sultan Papağanı10-15 Yıl
Eklektus Papağanı15-30 Yıl
Macaw Papağanı30-50 Yıl
Caique Papağanı40-50 Yıl
Conure Papağanı10-30 Yıl
Amazon Papağanı25-75 Yıl
Cennet Papağanı10-15 Yıl

Yukarıdaki ortalama yaşam süreleri papağanların bakım şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bunlardan en önemlisi ise beslenme alışkanlıklarıdır. Papağanların bakımına gösterilen özen ve onlara verilen sevgi, yaşam sürelerinin artmasında büyük rol oynamaktadır. Onların günlük yemleri dışında alternatif yiyeceklerle protein, yağ, vitamin, mineral ve kalsiyum gibi ihtiyaçlarını karşıladığınızda, hem daha sağlıklı hem de daha uzun ömürlü olacaklardır.

Papağanların yaşam alanları da yaşam sürelerine etki eden faktörlerden biridir. Onların rahatça hareket edebilecekleri geniş kafeslerin tercih edilmesi gerekmektedir. Sürekli kafesin içinde olmaları da yanlıştır. Zaman zaman kafesten çıkararak evde gezinmelerini sağlayabilir, egzersiz yapmalarına yardımcı olabilirsiniz. Kafeslerini düzenli olarak temizleyip, sürekli olarak taze su vermeniz de onlar için önemli olacaktır.

Vahşi doğada yaşayan papağanların da buna benzer faktörlere bağlı olarak yaşam süreleri değişiklik göstermektedir. Doğada yırtıcı kuşlara karşı da tetikte olmaları gereken papağanlar, besin ve su kıtlığı gibi durumlar yaşadığında yaşam süreleri çok uzun olmamaktadır.

Papağanlar kaç yıl yaşar? sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Papağan kategorisinde yer alan içeriklerimize göz atarak, papağanlar için faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir