Türkiye’deki Kuş Cennetleri

Türkiye'deki Kuş Cennetleri

Doğa ve kuş gözlemlemeyi sevenler ya da farklı kuş türlerini yakından görmek isteyenlerin merak ettiği Türkiye’deki kuş cennetleri listesini paylaşıyoruz.

Türkiye’deki Kuş Cennetleri

Türkiye’de bulunan sulak araziler, dünyanın pek çok bölgesinden gelen göçmen kuşlara ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin zengin bitki örtüsü ve doğası ile farklı şehirlerde farklı özelliklerdeki ekosistemler oluşmakta. Bu bölgeler göçmen kuşlara ev sahipliği yaparken aynı zamanda kuş türlerinin korunmasını da sağlıyor. İsterseniz gelin birlikte Türkiye’deki kuş cennetleri ve özelliklerini inceleyelim.

Manyas Kuş Cenneti

Manyas Kuş Cenneti

Plankton açısından zengin bir suya sahip olan Manyas Kuş Cenneti, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunuyor. Tepeli pelikan, karabatak, gece balıkçılı, gri balıkçıl, çeltikçi, kaşıkçı, bıyıklı sumru, alaca balıkçıl, küçük karabatak ve tepeli batağan gibi 266 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

İzmir Kuş Cenneti

İzmir’in Çiğli ilçesinde yer alan Çamaltı Tuzlası’nda bulunan İzmir Kuş Cenneti kulaklı orman baykuşu, sütlabi, toy, mezgeldek gibi kuş türlerinin yer aldığı 300 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda flamingoların da üreme alanlarından olan bu bölgede nesli tehlike altında olan tepeli pelikana da ev sahipliği yapmaktadır.

Sultan Sazlığı Yay Gölü Kuş Cenneti

Kayseri’de bulunan Sultan Sazlığı Yay Gölü Kuş Cenneti’nde tatlı ve tuzlu su ekosistemleri olması nedeniyle kuş çeşitliliği oldukça fazladır. 301 farklı kuş türü görülen alan, Avrupa genelinde kaşıkçı, flamingo, akbalıkçıl ve turna kuşlarının bir arada kuluçkaya yattığı tek yer olma özelliği taşımaktadır.

Nallıhan Kuş Cenneti

Ankara’nın Nallıhan ilçesinde bulunan ve yapay bir sulak alan olan Nallıhan Kuş Cenneti 200’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Kış aylarında sakarmeke, karabaş, angıt ve yeşilbaş gibi kuş türlerinin de bulunduğu alanda kuş sayımları da bu mevsimde yapılmaktadır.

Bafa Gölü Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası’nda 16 bin hektar büyüklüğündeki bir alana yayılmış olan Bafa Gölü Kuş Cenneti’nde yaklaşık 260 farklı kuş türü olduğu tahmin edilmektedir. Bu türler arasında deniz kartalı, dikkuyruk ve tepeli pelikan gibi kuşlar oldukça yüksek popülasyona sahip durumda.

Göksu Deltası Kuş Cenneti

Göksu Deltası Kuş Cenneti, Mersin’in Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Oldukça zengin bir çeşitlilik sunan alanda 300’den fazla kuş türü bulunmakla birlikte Akdeniz bölgesinin özel bölgelerinde yaşayan sazhorozu da bulunmaktadır.

Birecik Kuş Cenneti

Nesli tükenmekte olan türlerden sazhorozu ve kelaynak gibi türlere ev sahipliği yapan Birecik Kuş Cenneti, Şanlıurfa’da Fırat Vadisi’nde yer almaktadır. Kelaynakların bakımı ve korunmasına odaklanılan bu alan 1977’den bu yana bu görevi üstlenmiştir.

Efteni Gölü Kuş Cenneti

Düzce’deki Efteni Gölü Kuş Cenneti de göçmen kuşlarının konaklama noktalarından biri. Fiyu, bekri, yaban ördeği, leylek, angut, sakar meke, kuğu, sakarca, kaşıkçın, elmabaş, turna, toy, karatavuk, mezgeldek, kızkuşu, pasbaş, karabatak ve tepeli beyaz balıkçıl gibi 150 farklı türde kuşa ev sahipliği yapmaktadır.

Erçek Gölü Kuş Cenneti

Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan Erçek Gölü Kuş Cenneti, yerel kuş türlerinin dışında flamingo gibi göçmen kuşların konaklama ve üreme noktalarından biridir. Büyük cılbıt, kara boyunlu, kılıçgaga, angıt, yaz ördeği ve batağan gibi kuş türlerine ev sahipliği yapan alan, önemli kuş alanları arasında B sınıfı sulak alanlar listesindedir.

Darıca Kuş Cenneti

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yer alan ve 100 farklı kuş türünden 800 kuşa ev sahipliği yapıyor. Nesli tükenme tehlikesi altında olan kuş türlerinin çoğalması için çalışmalar yapılan alan “Türkiye’nin canlı gen bankası” olarak anılmaktadır.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Samsun’un Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçeleri sınırlarında bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, 359 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de yer alan bu alanda akkanatlı sumru, küçük martı, küçük akbalıkçıl, çeltikçi, dikkuyruk, turna, boz ördek, kara leylek, erguvani balıkçıl, elmabaş patka, pasbaş patka, sazhorozu, uzunbacak, kocagöz, çizgili ötleğen ve küçük orman kartalı gibi türler bulunmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Kuş Cenneti

250 kuş türüne ev sahipliği yapan önemli sulak alanlardan biri olan Dilek Yarımadası Milli Parkı Kuş Cenneti, Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında bulunmaktadır.

Tuzla Kuş Cenneti

Kış mevsiminde farklı türdeki kuşların konaklama noktalarından olan Tuzla Kuş Cenneti Muğla’nın Milas ilçesinde yer almaktadır. Balıkçıl, pelikan, flamingo ve ördekler bu alanda görülebilmektedir.

Türkiye’deki kuş cennetleri listesini sizlerle paylaştık. Türkiye’deki Nadir Kuş Türleri yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir