Yavru Muhabbet Kuşu Ele Nasıl Alıştırılır?

yavru muhabbet kuşu ele nasıl alıştırılır?

Yavru bir muhabbet kuşunuz varsa ve elinize alıştırmak istiyorsanız bu içerikte sizlere yavru muhabbet kuşu ele nasıl alıştırılır? anlatıyoruz.

Yavru Muhabbet Kuşu Ele Nasıl Alıştırılır?

Yavru muhabbet kuşları yuvadan ilk çıktığında çevresindeki tüm hareketli ve hareketsiz nesnelerle ilk defa tanıştığından, çekingen ve ürkek davranmaktadır. Yuvadan çıkıp yem kırmaya başladıktan sonra anne ve babasından ayrılmaya hazır hale gelen yavru kuşlar, ona doğru yaklaşırsanız size karşı güven ve sevgi dolu olacaktır.

Yavru muhabbet kuşuna yaklaşırken mümkün olduğunca yavaş hareketlerle onu sevip okşayabilir, elinizden korkmamasına alıştırabilirsiniz. Avcunuzun içine alarak sevdiğiniz kuşlar bu hareketten hoşlanmayacağı için elinizi her yaklaştırdığınızda kafes içinde veya dışında sizden kaçmaya çalışacaktır.

Ellerinize alışan yavru kuşlarınıza ilk olarak parmağınıza konmasını öğretebilirsiniz. Parmağınızı kuşun karın kısmında ayaklarına yakın bir konuma yaklaştırarak parmağınıza konmasını bekleyebilirsiniz. Yavru kuş ilk zamanlar bu harekete tepkisiz kalsa da çok bastırmadan parmağınızı yaklaştırdığınızda birkaç tekrardan sonra çıktığını fark edeceksiniz.

Parmağınıza konan yavru kuşunuzu yavaşça tüneğine geri koyup bu hareketleri sürekli tekrarlayarak, parmağınıza konmasını alıştırabilirsiniz. Hatta kuş her parmağınıza çıktığında diğer elinizle parmağını şıklatıp “aferin” diyerek ona olumlu bir tepki yansıtabilirsiniz.

Parmağınıza ve elinize alışan, güven duyan yavru kuşunuza ikinci adım olarak avuç içinizden yem yemeyi öğretebilirsiniz. Öncelikle parmağınıza konan kuşunuzu, avcunuza alacağınız bir miktar yeme yaklaştırarak oradan yemeyi gösterebilirsiniz. Parmağa konma alıştırmasında olduğu gibi ilk zamanlar kuşunuz buna tepki vermese de acıktığı zamanlarda yavaş yavaş yem yediğini göreceksiniz. Bu alıştırmalarda kuşunuzu çok sıkmadan, birkaç tekrardan sonra onu rahat bırakarak devam etmeniz önemli. Onunla konuşa konuşa bu alıştırmaları sürdürebilir, kuşunuzun size alışmasını sağlayabilirsiniz. Siz de bu süreçte sabırlı olarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Bu iki alıştırmadan sonra, parmağınıza konan kuşunuzu diğer elinizin parmağına yaklaştırarak sıra sıra, tıpkı merdiven çıkarır gibi hareket ettirebilirsiniz. Elbette bu hareketi de kuşunuzu sıkmadan, onu dinlendirerek tekrar edebilirsiniz. Yavru muhabbet kuşu ele nasıl alıştırılır? diye merak edenler için hazırladığımız bu tavsiyelerin yararlı olması dileğiyle.

Muhabbet Kuşu Hastalıkları ve Tedavileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir