Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenmeli?

Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenmeli?

Yavru bir muhabbet kuşunuz varsa bu içerikte sizler için yavru muhabbet kuşu nasıl beslenmeli? anlatacağız.

Yavru Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenmeli?

Yavru muhabbet kuşları yuvadan çıkmadan önce anne ve babası tarafından kursaktan beslenmektedir. Zamanla büyüyen ve gelişen meraklı yavrular, yuvadan kafasını çıkararak dışarıyı izlemeye başlarlar. Bu sırada da ebeveynleri tarafından beslenmeye devam eden kuşlar, yuvadan atladığında anneleri tarafından yem kırmayı öğrenmeye çalışmaktadır.

Yavru kuşların gagaları yeni gelişmeye başladığından onlara kolaylık olması ve gerekli besin takviyelerini almaları açısından kafes tabanına kırmızı dal darı bırakabilirsiniz. Dal darının taneleri daha yumuşak olduğundan yavrular bununla birlikte yem kırmayı öğreneceklerdir. Aynı zamanda kafes tabanına kabuklu yemler de serperek, yavruların o yemlere de alışmalarını sağlayabilirsiniz. Anne ve baba kuşlar yavrularına bu konuda destek vererek yem kırma konusunu onlara öğreteceklerdir. Siz de yavruları bir süre takip ederek yem kırıp kırmadığını kontrol edebilir, yem kırmayı öğrenen kuşlarınızı 30-35. günlerden sonra ayrı bir kafese almayı düşünebilirsiniz.

Ayrı kafese aldığınız yavru kuşlar anne, baba ve kardeşlerinden ayrıldığı için strese girebilirler. Bu süre zarfında kuşunuzla daha çok vakit geçirmeli ve beslendiğinden emin olmalısınız. Çünkü strese giren yavrular yem yemeyi de reddedebilmektedir. Ayrı yaşamaya alışan yavruların beslenmesi ve zayıf düşmemesi için ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. Yavru muhabbet kuşları için özel karışım yemlerden alabilir, ekstra olarak aspur (kanarya yemi) vererek zayıf düşmesini önleyebilirsiniz.

Kabuklu yemler dışında herhangi bir yiyecek görmeyen yavru kuşlara hazırlayacağınız mamalardan vererek ihtiyaç duyabilecekleri besin takviyesini sağlayabilirsiniz. Bu mamaların içeriğinde haşlanmış yumurta, yumurta kabuğu, havuç, yeşillik, irmik vb. yiyecekleri ezip doğrayarak verebilirsiniz. İlk zamanlar bu mamaları yemeseler de sonradan alışıp yemeye başlayacaklardır.

Kafes tellerine asacağınız gaga taşı ve mürekkep balığı kemiği de kuşların kalsiyum ihtiyacını sağlayacak, gagalarını ve tırnaklarını burada törpüleyeceklerdir. Yavru kuşların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyacağı besinleri onlara günlük yemleri dışında takviye olarak vermeniz çok önemli. Kuşlar bu yiyeceklere zamanla alışıp çok sevecekler ve yetişkinlik dönemi dahil her zaman yiyeceklerdir.

Kuşlarınıza yem dışında vereceğiniz yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemli. Bu sebeple sizler için hazırladığımız Muhabbet Kuşları İçin Yararlı Yiyecekler ve Muhabbet Kuşları İçin Zararlı Yiyecekler içeriklerini de incelemenizi öneriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir