Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Muhabbet kuşları, evcil hayvan olarak sıklıkla tercih edilen sevimli ve eğlenceli kuşlardır. Bu kuşların evde beslenirken eğitilmesi de oldukça önemlidir. Eğitilmiş bir muhabbet kuşu, sahibiyle daha iyi bir iletişim kurabilir ve daha sosyal bir hayvan olabilir. Bu yazıda, muhabbet kuşu nasıl eğitilir? konusunda bazı ipuçları paylaşacağız.

Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Öncelikle, kuşunuzun eğitimi için doğru ortamı hazırlamalısınız. Kuşunuzun kafesi, rahatça hareket etmesine ve uçmasına izin verecek kadar büyük olmalıdır. Ayrıca, kuşunuzun kafesinde hoşuna gidecek oyuncakları da olmalıdır. Kuşunuzun kafesi güneş ışığı almalı ve gürültülü bir ortamda olmamalıdır.

Muhabbet Kuşunu Ele Alıştırma

Kuşunuzun eğitimine, onunla konuşarak başlayabilirsiniz. Kuşunuza ismini söyleyerek başlayabilirsiniz. Kuşunuz sizin sesinizi tanıyarak size alışacaktır. Onunla konuşurken, ses tonunuzun yüksek olması gerekmektedir. Bu şekilde kuşunuzun dikkatini çekebilir ve sizi dinlemesini sağlayabilirsiniz. Yüksek tonda konuşurken bağırmamaya dikkat etmeniz de önemlidir.
İlk aşamada kuşunuza güven vermek için elinizden ve sizden zarar gelmeyeceği hissini vermeniz gerekmektedir. Kuşunuzu avcunuzun içine almamak, korkutacak kadar hızlı hareket etmemek ve onlara çok yumuşak dokunuşlar yaparak başlayabilirsiniz. Parmağınızı kuşunuzun gövdesine, ayaklarına yakın bir konumda yaklaştırarak parmağınıza çıkmasını sağlayabilirsiniz. İlk anlarda kuşunuz buna çok tepki vermese de birkaç denemeden sonra parmağınıza çıktığını göreceksiniz.

Muhabbet kuşunuz elinize yaklaşmıyorsa, onun sevdiği yiyecekler ile dikkatini çekebilir, elinizden yemek yemesini sağlayabilirsiniz. Bunları yaparken çok hızlı hareket etmemeye, onları korkutmamaya dikkat etmelisiniz.

Muhabbet Kuşuna Komutlar Verme

Muhabbet kuşunuz ile konuşarak eğitimler vermek istiyorsanız ona birkaç basit komut öğretebilmeniz mümkün. Uzun ve sabır gerektiren bu eğitimde, tekrarlayan hareketlerle onu şartlandırarak istediğiniz kelimeleri söyletebilmeniz mümkün. Örneğin, her sabah kuşunuzun bulunduğu odaya girdiğinizde ona “günaydın” diyebilir, geceleri yatarken “iyi geceler” diyerek ışığı kapatabilirsiniz. Bu davranışları sürekli tekrar ettiğinizde, bir süre sonra kuşlarınız siz odaya girdiğinizde veya ışığı kapattığınızda bu kelimeleri söylediğini göreceksiniz.

Eğitim sırasında, kuşunuzun öğrenmesi için sabırlı olmalısınız. Bazı kuşlar, hızlı bir şekilde öğrenirken, bazıları daha yavaş öğrenebilir. Bu yüzden, eğitim sırasında sabırlı olmalısınız ve kuşunuzun öğrenme sürecine saygı göstermelisiniz. Onları yanınıza çekmek için sevdiği yiyeceklerden veya oyuncaklardan yardım alabilirsiniz.

Kuşunuzla oyun oynamak, onunla etkileşim kurmak için harika bir yöntemdir. Kuşunuzla oyun oynarken, onun dikkatini çeken oyuncaklar kullanabilirsiniz. Sevdiği oyuncakları elinize aldığınızda kuşun da sizin yanınıza uçtuğunu görebilirsiniz.

Eğitim sırasında, kuşunuzun duygularına da dikkat etmelisiniz. Kuşlar hassas hayvanlardır ve size küsebilirler. Kuşunuzun stresli veya üzgün olduğu durumlarda, onunla konuşarak ve sevgi göstererek rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Muhabbet kuşları konuşkan ve sosyal canlılar olduğundan, pes etmeden sabırlı bir şekilde eğitim programı düzenlerseniz, kuşlarınızın size olumlu tepki verdiğine şahit olabilirsiniz. Onlara sakin ve yumuşak hareketlerle, sevdiği oyuncak ve yiyeceklerle dikkatini çekerek elinize alıştırabilir ve konuşturabilirsiniz. Çok ileri seviyelerde ise örneğin kuşlarınız için bir platform hazırlayarak, halka geçirme, basket atma gibi oyunlarda eğitebilmeniz mümkün.

Muhabbet Kuşu Hastalıkları ve Tedavileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir