Muhabbet Kuşu Türleri ve Özellikleri

Muhabbet Kuşu Türleri ve Özellikleri

Bu rehberde merak edenler için muhabbet kuşu türleri ve özellikleri ni anlatacağız. Mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Muhabbet Kuşu Türleri ve Özellikleri

Muhabbet kuşları pek çok türe sahip evcil hayvanlardır. Renk kombinasyonları ve ırklarıyla türlerine ayrılan muhabbet kuşlarının Amerikan, İngiliz, Çekoslavak, Avustralya ve Pakistan ırkları bulunmaktadır. Şimdi sizlere muhabbet kuşu türleri ve özellikleri konusundan kısaca bahsedeceğiz.

Albino Muhabbet Kuşu Özellikleri

Albino Muhabbet Kuşu Özellikleri

Gövdesi ve başı bembeyaz tüylerle kaplı olan ve genellikle kırmızı gözlü olan albino muhabbet kuşları, pigment eksikliği nedeniyle albinizim rahatsızlığına sahiptir. Genetik özellikleri nedeniyle oldukça hassas olan bu tür, deri hastalıklarına daha yatkın olarak bilinmektedir. Genellikle dişi olan bu özel albino muhabbet kuşları iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar ve cana yakın canlılardır.

Lutino Muhabbet Kuşu Özellikleri

lutino muhabbet kuşu özellikleri

Tüm bedeni sarı tüylerden oluşan ve yaygın olarak kırmızı gözlü olan lutino muhabbet kuşlarının gagaları turuncuya yakın, ayakları ise pembe tonlarındadır. Onunla iyi vakit geçirip ilgilendiğinizde yanınızdan ayrılmayacak size dost olacaklardır.

Yerli Muhabbet Kuşu Özellikleri

En çok satılan ve üretimi yapılan yerli muhabbet kuşları 15-20 cm uzunluğunda olup mavi, sarı, yeşil tonlarındadır.

Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri

Muhabbet kuşları genellikle 15-20 cm uzunluğundayken jumbo muhabbet kuşlarının boyu 30 cm’e kadar ulaşabilmektedir. Daha iri olmaları sebebiyle birçok muhabbet kuşu severin ilgisini çeken bu türün vücudu da daha dayanıklı ve kaslıdır.

Japones Muhabbet Kuşu Özellikleri

Japones Muhabbet Kuşu Özellikleri

Nadir bir tür olan Japones muhabbet kuşları, tepeli muhabbet kuşu olarak da bilinir. Görünümleri nedeniyle diğer kuşlardan kolayca ayırt edilebilen Japones muhabbet kuşları 1960 yılında Japonya’da ortaya çıkmıştır ve gösterilerde kullanılan popüler bir türdür.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Özellikleri

Türkiye’de az görülen ve diğer muhabbet kuşlarına göre daha iri ve uzun boyludur. Kanat ve kuyruk türleri çok uzun olan Çekoslavak muhabbet kuşlarını muhabbet kuşu üreticilerinde bulabilirsiniz.

Pakistan Muhabbet Kuşu Özellikleri

Diğer muhabbet kuşu türlerinden daha küçük olan ve serçe büyüklüğünde olan Pakistan muhabbet kuşları Patagonya muhabbet kuşu ismiyle de anılmaktadır. Patagonya muhabbet kuşu ülkemizde pek görülmemektedir.

İngiliz Muhabbet Kuşu Özellikleri

Duruşu daha geniş, büyük kafa yapısı ve geniş bir göğüs yapısına sahip olan İngiliz muhabbet kuşlarının tüyleri daha uzun ve daha sıktır. Sergileme amacıyla yetiştirilen ve gösterilerde kullanılan bu tür, 40-60 gram ağırlığında ve 18-20 cm uzunluğundadır. Mavi, yeşil, sarı ve beyaz tonlarında tüylere sahip olan bu kuşların tüyleri peluş bir izlenim vermektedir.

Amerikan Muhabbet Kuşu Özellikleri

İngiliz muhabbet kuşuna göre daha küçük boylarda olan ve arkadaş canlısı olan popüler bir tür olan Amerikan muhabbet kuşları, insanlarla güçlü bir bağ kurabilir ve taklit yetenekleri çok iyidir. Mavi, yeşil, sarı ve pastel renklerde tüylere sahip olan Amerikan muhabbet kuşlarının kafa şekli İngiliz kuşlarına göre daha yuvarlak, gövdeleri ise daha kompakt bir yapıya sahiptir.

Avustralya Muhabbet Kuşu Özellikleri

Papağan ailesinden Psittacidae türünün bir üyesi olan Avustralya muhabbet kuşları dünyadaki en popüler muhabbet kuşu türlerinden biridir. Açık yeşilden sarıya doğru oldukça geniş yelpazeli bir renk skalasına sahip olan bu tür yaklaşık 18 cm boyundadır. Tüyleri genellikle yeşil, yanaklarında siyah şerit ve başında sarı işaretler bulunur.

Muhabbet Kuşu İsim Önerileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir