Sevda Papağanı Özellikleri

Sevda Papağanı Özellikleri

Sevimlilikleri ve renkleriyle dikkat çeken popüler papağan türlerinden olan sevda papağanı özellikleri nden bahsediyoruz.
Sevimli görünüşleri ve canlı renkleriyle dikkat çeken bir papağan türü olan sevda papağanı, eşlerine bağlılıkları ve sadakatleriyle bilinmektedir. Adını da buradan alan sevda papağanlarını eşleriyle birlikte alınması tavsiye edilmektedir.

Sevda Papağanı Özellikleri

Meraklı ve munzır bir yapıya sahip olan sevda papağanlarının boyu 12-20 cm aralığında olup, ortalama ömrü 10 yıl civarlarındadır ve bakım şartlarına göre değişebilmektedir. Her buldukları nesneyle oyun oynamak isteyen ve bir yerleri kemirebilen sevda papağanlarına yeterince ilgi göstermek gerekmektedir. Yeterli ilgiyi göremeyen sevda papağanları zamanla mutsuz, agresif ve stres halinde olmaktadır.

Bulundukları ortama kolay bir şekilde uyum sağlayan hareketli canlılar olan sevda papağanlarının eğitimi de zorlayıcı olabilmektedir. Onlara şefkatle yaklaşıp, ödül maması yöntemi kullanarak istediğiniz şekilde eğitim verebilirsiniz. Sürekli kafeste olduklarında da hırçınlaşabilen bu canlılara özgürce hareket edebilmeleri için dışarıda da vakit geçirmelerine izin verebilirsiniz.

Doğal ortamlarında farklı tohumlar, meyveler ve yeşilliklerle beslenen sevda papağanlarına evde de benzer bir beslenme programı uygulamanız gerekmektedir. Sevda papağanlarına özel hazırlanan yem karışımları dışında taze meyve ve sebzeler verebilirsiniz.

Diğer papağan türlerine kıyasla sevda papağanlarının konuşma ve taklit yetenekleri sınırlıdır. Uzun ve iyi bir eğitim süreci ile birlikte birkaç kelime öğretebilirsiniz, fakat bundan daha fazlasını beklememeniz gerekmektedir.

Sevda papağanının cinsiyet ayrımını yapmak oldukça zordur. Dişi sevda papağanlarının kafalarının üstü genellikle düzdür, erkeklerde ise oval görünmektedir. Dişi sevda papağanlarının kuyruk tüyleri düz ve eşit uzunlukta görülürken, erkek sevda papağanlarının kuyruk tüyleri oval yapıda olup ortadaki tüyler daha uzun, kenarlardaki tüyler daha kısadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir