Kanarya Kuluçka Süresi

Kanarya Kuluçka Süresi

Kanaryalar sevimli yapıları ve güzel ötüşleriyle favori evcil kuşlardan biridir. Bu rehberde kanarya kuluçka süresi ne kadar? sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Kanarya Kuluçka Süresi

Kanaryalar ötücü kuşlar arasında popüler evcil kuşlardan biridir. Sevimli yapıları, küçük vücutları ve güzel ötüşleriyle birçok kişinin tercihi olan kanaryaların üreme döneminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kanarya kuluçka süresi, kanarya eş seçimi ve kanarya yavruları kaç günde çıkar gibi soruların yanıtı için okumaya devam edebilirsiniz.

Dişi ve erkek kanaryaların öncelikle eşleşme belirtilerini gördükten sonra onlara uygun bir ortam hazırlamanız gerekmektedir. Erkek kuş dişisine ötüşleriyle ve yakınlaşmasıyla kendini belli ederken, dişi kanarya ise yuvaya çeşitli ip ve kağıt gibi parçalar taşıyarak çiftleşmeye hazır olduğunu belli etmektedir. Eğer erkek kuş ötmüyorsa, öten bir erkek kuşla değiştirmek faydalı olacaktır.

Kanarya Kaç Günde Yumurtlar?

Dişi ve erkek kuşlar çiftleştikten 5-7 gün sonra yumurtlamaya başlayacaktır. Dişi kanarya genellikle 3-7 arası yumurtlayacaktır. Eğer yumurta döllenmişse yani doluysa 13-15 gün kuluçka süresinden sonra yavrular çıkmaya başlayacaktır.

Yavrular yumurtadan çıktığında birkaç gün gözlerini açmayacaktır. Anne kuş ise 10 gün hiç yuvadan ayrılmadan yavruları beslemeye devam edecektir. 20. günde kanatları gelişen kanaryalar uçma hazırlıkları yapmaktadırlar. 30 gün sonra yavruları kendi haline bırakır ve yavru kuşlar yem kırmaya başlar, yuvadan ayrılmaya hazır hale gelirler.

Yavruların gelişim sürecinde onları besleyen anne kanaryaya destek gıdalar sunarak hem anneye hem de yavrulara destek sağlanabilir. Bu süreçte Yeşillik, haşlanmış yumurta, yulaf ve kendir gibi ek gıdaları verebilirsiniz. Aynı zamanda kafeste sürekli olarak taze su bulundurmanız da önemlidir.

Kanaryalar Kaç Yıl Yaşar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir