Kanaryaların Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Kanaryaların Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Ötüşleriyle kendine hayran bırakan sevimli canlılar olan kanaryaların sevdiği yiyecekler nelerdir?

Kanaryaların Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?

Doğada yaşayan kanaryalar ihtiyaç duydukları besinleri kendileri doğadaki tohum, meyve ve yeşilliklerden edinebilmektedir. Evcil kanaryalarda ise bunu sağlamak kanarya sahiplerine düşmektedir. Kanaryaya verilecek yiyeceklerin vitamin, mineral, protein, yağ, kalsiyum ve fosfor gibi içerklere sahip olmalıdır. Bunları da taze tohumlardan, meyve ve sebzelerden edinmek mümkündür.

Kanarya yemleri yağlı ve nişastalı tohumlardan oluşmaktadır. Yağlı tohumlar kenevir, keten, susam, lahana, şalgam ve turp tohumları, nişastalı olanlar ise kuş yemi, yulaf, darı ve bulgur olarak sıralanmaktadır. Bunları doğru oranda vererek kuşunuzun sağlığını ve enerjisini koruyabilmeniz mümkün hale gelmektedir.

1. Tatlı ve Yabani Şalgam

Tatlı ve yabani şalgam, kanaryanın ötüşüne yardımcı olan oldukça faydalı besinlerdir. Haftanın belirli günlerinde verebilirsiniz.

2. Keten Tohumu

Yağlı tohumlardan olan keten tohumu kanaryanın bağırsaklarını çalıştırarak kabızlığı engellemektedir.

3. Niger

Niger de kanaryaların severek tükettiği yiyeceklerdendir. Ülkemizde bulunmayan bu tohum Afrika’da yetişmektedir. Çok az miktarda verilmesi gerekmektedir.

4. Kenevir

Yağlı tohumlardan olan kenevir kanaryalar için oldukça faydalıdır. Sürekli olarak vermek kanaryanın yağlanmasına sebep olacağından ölçülü vermek gerekir. Aynı zamanda kanaryaların kızıştırılmasında da kullanılmaktadır.

5. Buğday Bulguru

Nişasta oranı yüksek olan buğda bulguru kanaryaların sevdiği yiyeceklerdendir. Oldukça besleyici olan buğday bulgurunu kanaryalarınıza güvenle verebilirsiniz.

6. Darı

Beyaz ve sarı renkli olanları bulunan darıyı kanaryalar çok sevmektedir. Özellikle beyaz darıyı severek tüketen kanaryalara bu yiyeceği çok fazla vermek ses kısıklığına neden olabilir.

Kanaryalar bu yiyecekler dışında çeşitli meyve ve sebzeleri de tüketmektedirler. Bu yiyecekleri verirken onlara ne tür faydaları ve zararları olacağını bilmek de çok önemlidir. Bu sebeple verilecek yiyeceklerin ölçülü bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu şekilde kanaryalarınız neşesini ve enerjisini kaybetmeden, güzel ötüşleriyle kulaklarınızı şenlendireceklerdir.

Balkonda Kuş Beslenir Mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir