Muhabbet Kuşları Kaç Kelime Konuşur?

Muhabbet Kuşları Kaç Kelime Konuşur?

Muhabbet kuşlarının insanları ve sesleri taklit etme yetenekleri bulunmaktadır. Bu yazımızda muhabbet kuşları kaç kelime konuşur? sorusunu yanıtlayacağız.

Muhabbet Kuşları Kaç Kelime Konuşur?

Muhabbet kuşları doğru eğitildiklerinde birçok kelime ve cümlenin yanında çeşitli sesleri de öğrenebilmektedir. Özellikle erkek muhabbet kuşları, dişi muhabbet kuşlarına göre daha fazla kelime konuşabilme eğiliminde olduğundan erkek muhabbet kuşu almak ve konuşmayı öğretmek daha doğru olacaktır.

Muhabbet kuşları kaç kelime konuşur? sorusunun net bir cevabı olmamakla birlikte, kuşunuza göstereceğiniz ilgi ve uygulayacağınız eğitim bu sorunun net cevabını ortaya koyacaktır. Yavru bir erkek muhabbet kuşu alarak ona güven sağladıktan sonra konuşma eğitimine başlayabilirsiniz. Konuşmaya yatkın bir kuş söylediğiniz kelimeleri dinleyecektir ve zamanla o kelimeleri söylemeye çalışacaktır. Bazı kaynaklarda muhabbet kuşlarının 100 kelimeye kadar konuşabildikleri paylaşılmıştır. Bazı kaynaklar ise 200 kelimeye kadar konuşabilecekleri söylenmektedir.

Guinness Dünya Rekorlarına göre, yaşayan “kelime dağarcığı en geniş kuş” olan Oskar adlı muhabbet kuşu toplamda 148 kelime konuşabilmektedir.

1994 yılında vefat eden Puck adlı muhabbet kuşu ise 1728 kelime konuşabilmesiyle bu alanda rekoru bulunmaktadır.

Muhabbet Kuşu Kaç Aylıkken Konuşur?

Muhabbet kuşları 2 yaşına kadar hızlı bir şekilde konuşmayı öğrenebilmektedir. 2 yaşından sonra ise bu durum azalmaya başlamaktadır. 30-35 günlük iken aldığınız yavru bir erkek muhabbet kuşuna yeterli eğitim ve ilgiyi gösterdiğinizde 3-4 aylık civarlarında öğrettiğiniz kelimeleri söylemeye başlayacaktır. Burada önemli olan eğitime ara vermeden devam etmek ve kelimeleri sürekli tekrarlamak olmalıdır. Ne kadar çok ilgi gösterir ve tekrarlara devam ederseniz bu süre daha da kısalacaktır.

Muhabbet Kuşu Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Ortalama 35 günlük bir yavruyken eğitime başladığınız bir muhabbet kuşu 3 aylıkken ilk kelimesini söylemeye hazır hale gelebilmektedir. İlk kelimesini öğretirken farklı bir kelimeye geçmeden, ilk kelimeyi yeterince duyduğundan emin olmak gerekir. Yani bu da kuşunuza sürekli olarak öğretmek istediğiniz kelimeyi tekrarlamanız anlamına geliyor. İlk kelimesini öğrenene kadar pes etmeden sürekli konuşmanız ve duyduğundan emin olmanız gerekecektir. Sonrasında ise kuşunuzun bu kelimeyi söylemeye çalıştığına şahit olabilirsiniz. İlk kelimesini öğrenen kuşunuza diğer benzer kelimeleri öğreterek kısa süre içerisinde kelime dağarcığını genişletebilirsiniz. Kısa ve kolay telaffuz edebilecekleri kelimeleri seçerek öğrenme sürecini hızlandırmak mümkün olacaktır.

Muhabbet Kuşu Türleri ve Özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir