Muhabbet Kuşu Neden Kabarır?

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır?

Muhabbet kuşları hasta olduğunda veya stresli olduğunda bunu davranışlarıyla göstermektedir. Bu yazımızda muhabbet kuşu neden kabarır? sorusunu yanıtlayacağız.

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır?

Evlerin neşe kaynağı olan muhabbet kuşları oldukça sosyal canlılardır. Davranışlarıyla ve ötüşleriyle duygularını belli edebilen bu canlılar, hasta olduklarında ya da stresli olduklarında da hareketlerinden bu durumu yansıtabilmektedirler.

Muhabbet kuşu neden kabarır? sorusunun birçok yanıtı vardır diyebiliriz. Bu durum bazen çok normal olabilirken bazen de sağlık sorunlarının işaretçisi olabilmektedir. Muhabbet kuşları mutlu olduklarında ve vücutlarını sıcak tutmak amacıyla tüylerini kabartabilmektedir.

Muhabbet kuşları soğuk ortamda bulunduklarında, vücut sıcaklığını korumak amacıyla kabarık bir şekilde oturabilmektedir. Tüylerini kabarttıklarında tüylerin altına hava hapsedip ısıtan kuşlar, bu sayede vücutlarını sıcak tutabilmektedir. Bununla birlikte ayaklarını da yukarı doğru çekerek oturmaktadırlar. Bu gibi durumları gözlemlediğinizde ortam sıcaklığını kontrol etmeniz iyi olacaktır.

Muhabbet kuşları eğlenceli ve oyuncu kuşlardır. Heyecanlı ve mutlu olduklarında tüylerini kabartabilen bu canlılar, kafa sallama ve kuyruk tüylerini açma gibi hareketler de yapabilmektedirler. Sevdikleri oyuncaklarla oynarken de tüylerini kabarttıklarını görebileceğiniz muhabbet kuşlarının bu hareketi tamamen normaldir diyebiliriz.

Muhabbet kuşunuzu gözlemliyorsanız, sürekli olarak tüylerini temizlediklerine şahit olmuşsunuzdur. Tüylerini düzenleme, tüylerin üzerindeki tozları uzaklaştırma ve tüylerini parlatmak amacıyla tüylerini kabartmaları oldukça doğaldır. Bu hareketle birlikte gagalarını kullanarak tüylerini tek tek temizlediklerine şahit olabilirsiniz.

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak da muhabbet kuşlarının tüylerini kabartması gözlemlenebilmektedir. Elbette bu durum hangi hastalığın habercisi olduğunu yansıtmamaktadır. Tüylerini kabartmasıyla birlikte hapşırma, halsizlik, hızlı nefes alma, hareketsizlik, sürekli uyuma ve kilo kaybı gibi durumlar da yaşanıyorsa bunun çözümünü bulmanız gerektiği anlamını çıkarabilirsiniz. Hiç vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurarak hastalığın tedavisini başlatabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Küser Mi?

Muhabbet Kuşu Davranışları ve Anlamları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir